24 październik Światowy Dzień Origami
Z okazji tego święta 25 października w naszej szkole uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią origami, która jest sztuką japońską, której korzenie sięgają starożytnych Chin. Tworzenie z papieru stało się popularną rozrywką w I i II wieku n.e. w Chinach. Japońskie origami jest zabawą, która może być wykonywana przez osoby w każdym wieku. Ta prosta forma sztuki poprawia zdolności motoryczne, zwraca uwagę na szczegóły i rozwija pamięć. Oprócz estetycznych i praktycznych zastosowań. Sztuka origami ma również korzyści terapeutyczne i psychiczne. Koncentrowanie się na jednym przedmiocie pomaga ustabilizować umysł i zmniejszyć napięcie fizyczne. Japończycy uważają to zajęcie za formę medytacji, a wielu z nich praktykuje je nawet w celu poprawy zdrowia psychicznego. Uważa się również, że zwiększa ona koordynację ręka-oko, Poprawia zdolności motoryczne oraz pomaga się skupić i skoncentrować. Sztuka origami jest także doskonałym sposobem na poprawę pracy mózgu.
Dzięki takim uczniom jak, Szymon Podobiński, Ewelina Turczyn i Kinga Płachciak dzieci mogły wprawić się z technikę składania papieru, wykonując wielobarwne prace na korytarzu i grupie przedszkolnej. Zostały również zorganizowane konkursy, które cieszyły się dużą frekwencją. W pierwszym konkursie „Mistrz Origami” pierwsze miejsce zajęła Maja Podobińska. W drugim konkursie „Konstruktora Origami” pierwsze miejsce zajął Dawid Stalica.
Joanna Płachta, Beata Figiela
Podsumowanie Akcji „Światełko Pamięci” dla Cmentarza Łyczakowskiego
Szkolne Koło Wolontariatu „Caritas” składa serdeczne podziekowania dla wszystkich przedszkolaków i uczniów oraz ich rodziców a także pracowników naszej szkoły, którzy włączyli się do akcji „Światełko Pamięci dla Łyczakowa”.
Wspólnie zebraliśmy 87 białych i czerwonych zniczy, które zostały przekazane do TVP Rzeszów, skąd trafiły na polskie nekropolie we Lwowie i okolicznych miejscowościach i 1 listopada rozświetliły groby spoczywających tam naszych Rodaków. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, a naszym młodym patriotom gratulujemy wspaniałej postawy.
Koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu „Caritas”
Olga Wołczko
Dzień Poczty Polskiej
18 października jest Dniem Poczty Polskiej, często nazywany jest Dniem Listonosza. Wybór daty nie jest przypadkowy – 18 października 1558 r. król Zygmunt II August utworzył Pocztę Królewską.
Z tej okazji w każdej klasie zorganizowane zostały zajęcia, w czasie których uczniowie utrwalili pojęcia takie jak: poczta, adresat, nadawca, odbiorca, awizo, skrzynka pocztowa, znaczek i list polecony. Największą jednak frajdą było pisanie listów do kolegów i wrzucanie ich do specjalnie przygotowanej skrzynki pocztowej. Na koniec uczeń klasy VII Oskar Banaś wcielił się w rolę listonosza i wręczył uczniom napisane przez nich listy.
Mimo dominacji poczty elektronicznej, chcemy podtrzymywać i zaszczepiać wśród dzieci umiejętność tradycyjnego pisania listów i okolicznościowych kartek.
Joanna Płachta i Beata Figiela
Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego
Szkolne Koło Wolontariatu „Caritas” zaprasza wszystkich przedszkolaków i uczniów wraz z rodzicami oraz pracowników naszej szkoły do udziału w akcji „Światełko Pamięci dla Łyczakowa”. Akcja polega na zbiórce biało–czerwonych zniczy, które w dniu Wszystkich Świętych zapłoną na grobach wybitnych Polaków, uczestników walk narodowo – wyzwoleńczych, powstań i zrywów wolnościowych i ma na celu godne upamiętnienie naszych Rodaków spoczywających na polskich nekropoliach Kresów Południowo – Wschodnich, a szczególnie tych we Lwowie: na Cmentarzu Łyczakowskim, Cmentarzu Orląt Lwowskich, oraz innych Miejscach Pamięci Narodowej. Koordynatorem tego projektu jest Rzeszowski oddział Telewizji Polskiej.
Prosimy o przynoszenie zniczy do szkoły
w dniach 17 do 23 października 2023r.
Spotkanie z iluzjonistą
5 października 2023 roku uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w ciekawym programie przygotowanym przez iluzjonistę. Pan Przemysław Wilk zaprezentował wiele sztuczek – z kartami, piłeczkami, naczyniami z wodą, jajkiem, sznureczkami, papierem i książką. Dzieci ze zdumieniem patrzyły na unoszący się stolik. Iluzjonista zapraszał do udziału w zabawie. Pozwolił na wzięcie do rąk rekwizytów a nawet można było spróbować swych sił w niektórych sztuczkach. Na koniec przedstawienia prowadzący poczęstował wszystkich cukierkami. Pokaz bardzo podobał się dzieciom i został nagrodzony brawami.
Wychowawcy klas I-VIII
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. -Przemysław Wilk