Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek – wspólne czytanie.
6 listopada nasza szkoła obchodziła jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek! Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Bohaterowie różnych bajek pojawili się w naszej szkole już od samego rana – spotkać je można było na zajęciach lekcyjnych, korytarzach, w bibliotece oraz świetlicy. Wśród nich można było podziwiać Smoka Wawelskiego, Szewczyka Dratewkę, Kopciuszka, Czarownice, Spidermany i innych. Wszyscy uczniowie wzięli również udział we wspólnym czytaniu. Pani Agnieszka Jamrogowicz zaprezentowała bajkę pod tytułem: ,,Kucyk Kartofel’’ autorstwa ErikaMeyer-Glitza. Następnego dnia przykładem naszej polonistki uczennica klasy VI Ewelina Piersiak udała się do przedszkola, aby przeczytać bajkę najmłodszym dzieciom. Wszystkie dzieci zarówno przedszkolaki, jaki i Ci starsi słuchały z dużym zaciekawieniem. Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo.
Beata Figiela, Joanna Płachta
Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek – wspólne czytanie.
24 październik Światowy Dzień Origami
Z okazji tego święta 25 października w naszej szkole uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią origami, która jest sztuką japońską, której korzenie sięgają starożytnych Chin. Tworzenie z papieru stało się popularną rozrywką w I i II wieku n.e. w Chinach. Japońskie origami jest zabawą, która może być wykonywana przez osoby w każdym wieku. Ta prosta forma sztuki poprawia zdolności motoryczne, zwraca uwagę na szczegóły i rozwija pamięć. Oprócz estetycznych i praktycznych zastosowań. Sztuka origami ma również korzyści terapeutyczne i psychiczne. Koncentrowanie się na jednym przedmiocie pomaga ustabilizować umysł i zmniejszyć napięcie fizyczne. Japończycy uważają to zajęcie za formę medytacji, a wielu z nich praktykuje je nawet w celu poprawy zdrowia psychicznego. Uważa się również, że zwiększa ona koordynację ręka-oko, Poprawia zdolności motoryczne oraz pomaga się skupić i skoncentrować. Sztuka origami jest także doskonałym sposobem na poprawę pracy mózgu.
Dzięki takim uczniom jak, Szymon Podobiński, Ewelina Turczyn i Kinga Płachciak dzieci mogły wprawić się z technikę składania papieru, wykonując wielobarwne prace na korytarzu i grupie przedszkolnej. Zostały również zorganizowane konkursy, które cieszyły się dużą frekwencją. W pierwszym konkursie „Mistrz Origami” pierwsze miejsce zajęła Maja Podobińska. W drugim konkursie „Konstruktora Origami” pierwsze miejsce zajął Dawid Stalica.
Joanna Płachta, Beata Figiela
Podsumowanie Akcji „Światełko Pamięci” dla Cmentarza Łyczakowskiego
Szkolne Koło Wolontariatu „Caritas” składa serdeczne podziekowania dla wszystkich przedszkolaków i uczniów oraz ich rodziców a także pracowników naszej szkoły, którzy włączyli się do akcji „Światełko Pamięci dla Łyczakowa”.
Wspólnie zebraliśmy 87 białych i czerwonych zniczy, które zostały przekazane do TVP Rzeszów, skąd trafiły na polskie nekropolie we Lwowie i okolicznych miejscowościach i 1 listopada rozświetliły groby spoczywających tam naszych Rodaków. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, a naszym młodym patriotom gratulujemy wspaniałej postawy.
Koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu „Caritas”
Olga Wołczko
Czytaj więcej: Podsumowanie Akcji „Światełko Pamięci” dla Cmentarza Łyczakowskiego
Dzień Poczty Polskiej
18 października jest Dniem Poczty Polskiej, często nazywany jest Dniem Listonosza. Wybór daty nie jest przypadkowy – 18 października 1558 r. król Zygmunt II August utworzył Pocztę Królewską.
Z tej okazji w każdej klasie zorganizowane zostały zajęcia, w czasie których uczniowie utrwalili pojęcia takie jak: poczta, adresat, nadawca, odbiorca, awizo, skrzynka pocztowa, znaczek i list polecony. Największą jednak frajdą było pisanie listów do kolegów i wrzucanie ich do specjalnie przygotowanej skrzynki pocztowej. Na koniec uczeń klasy VII Oskar Banaś wcielił się w rolę listonosza i wręczył uczniom napisane przez nich listy.
Mimo dominacji poczty elektronicznej, chcemy podtrzymywać i zaszczepiać wśród dzieci umiejętność tradycyjnego pisania listów i okolicznościowych kartek.
Joanna Płachta i Beata Figiela
250 rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej
Z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca to wydarzenie. Wzięli w niej udział nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz społeczność uczniowska. Młodzież wysłuchała historii powstania tego pierwszego w Polsce i zarazem w Europie ministerstwa oświaty, które stało się wzorem nowego modelu nauczania dla przyszłych pokoleń.
Występ zakończyły podziękowania skierowane do Pani Dyrektor, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły za trud włożony w nauczanie i wychowanie oraz życzenia wytrwałości w wykonywaniu tak pięknej i odpowiedzialnej misji.
Oprawę plastyczną występu przygotowała Pani Justyna Kiełbowicz, a merytoryczną opieką objęła uczniów Pani Aleksandra Łyko.
Czytaj więcej: 250 rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej