Las jest moim przyjacielem
Podsumowanie realizacji programu autorskiego
„Las moim przyjacielem jest”
Autorzy: Elżbieta Żak, Justyna Kiełbowicz
Program „Las naszym przyjacielem jest” przeznaczony był uczniów klas I-VIII. Realizacja programu rozpoczęła się 13 września od integracyjnego pikniku zorganizowanego na leśnej działce Państwa Zygmuntów. Odbyło się tam spotkanie dzieci kl. I-III z myśliwymi Koła Łowieckiego "Polana" oraz Strażą Leśną z Leżajska. Na miejsce spotkania uczniowie przyjechali transportem zorganizowanym przez P. Mieczysława Zygmunta. Przejażdżka polnymi drogami była wielką atrakcją. Po tradycyjnym łowieckim powitaniu - „Darz Bór”, można było wysłuchać ciekawych opowiadań myśliwego P. Mieczysława Zygmunta o pracy myśliwych, działalności Koła łowieckiego, świecie roślin i zwierząt naszych lasów. Łowiectwo jest nie tylko pasją, ale to również obowiązek, praca i starania wielu ludzi związane m. in. z utrzymaniem równowagi populacji zwierząt, ochroną zwierząt łownych i ich środowisk, dokarmianiem zwierząt, budowaniem paśników, walką z kłusownictwem, pozyskiwaniem i magazynowaniem karmy. W opowieściach pojawiały się gwarowe, myśliwskie określenia np. słuchy, trzeszcze, omyk, badyle, skoki, świece, szable, fajki. Podczas pogadanki oglądano poroża, futra zwierząt i słuchano odgłosów wabików na zwierzynę. Następnie wszyscy zasiedli do stołu, na którym pojawiły się pieczone kiełbaski, pyszne ciasto, ziemniaczki z serem przygotowane przez Koło Łowieckie. Nad przygotowaniem poczęstunku pracowali rodzice. Na dzieci czekała jeszcze niespodzianka. Zobaczyły czerwony terenowy samochód Straży Leśnej. Podczas spotkania rozmawiano o zachowaniu się w lesie, zakazie rozpalania ognisk , wjazdu samochodem oraz o zachowaniu odpowiedniej ciszy i porządku w lesie. Panowie poinformowali jak postępować w razie zagubienia się w lesie oraz jakim zagrożeniem jest pożar i jak zapobiegać jego powstawaniu. Panowie ze Straży Leśnej zaprezentowali samochód do patrolowania lasu wraz z wyposażeniem. Sporo czasu zajęło omówienie tematu ochrony roślin i zwierząt. Informacje przekazane przez gości były bardzo cenne. Na koniec dzieci wybrały się na grzybobranie. Koszyk napełnił się bardzo szybko. Podczas zbierania grzybów zwracano uwagę jakie grzyby należ zbierać. Zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili ze śpiewem do szkoły.
W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w czterech zajęciach tematycznych. Pierwsza realizowana lekcja pt. „Grzybobranie” odbyła się 26 września. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z różnymi gatunkami grzybów jadalnych i trujących. Poznali zasady dobrego grzybobrania, a następnie zostało zorganizowanie wyjście do lasu w celu zbierania grzybów. Dzieci miały wielką radość napełniając koszyczki grzybami. Najwięcej grzybów uzbierał Antek, niektóre dzieci pierwszy raz były na grzybobraniu. Po powrocie do szkoły odbyły się zajęcia ruchowe oraz uczniowie wykonali prace plastyczne - rysowali wybranego grzyba.
Mamy czterech laureatów konkursu „Bezpieczne wakacje 2023”
W dniu 7 grudnia 2023 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Leżajsku odbyło się uroczyste wręczenie nagród Powiatowego Konkursu Plastycznego oraz fotograficznego „Bezpieczne wakacje 2023”. Celem konkursów było edukowanie i uwrażliwianie dzieci i młodzież na właściwe zachowania w różnych sytuacjach społecznych oraz kształtowanie umiejętności i nawyku wyboru bezpiecznych zachowań w codziennych sytuacjach życiowych.
Wyróżnienia w konkursie plastycznym otrzymali: Rozalia Trestka uczennica kl. V oraz Miłosz Szymański uczeń klasy VII.
Natomiast w konkursie fotograficznym wyróżnienia otrzymali: Maksymilian Kiełbowicz uczeń klasy VI oraz Paweł Kiełbowicz uczeń klasy VIII.
Justyna Kiełbowicz
Czytaj więcej: Mamy czterech laureatów konkursu „Bezpieczne wakacje 2023”
POKAZ HISTORYCZNY
8 grudnia naszą szkołę, odwiedziła grupa artystyczna "Rekonstrukto". Zaprezentowała pokaz historyczny pod tytułem "POWSTANIE STYCZNIOWE". Oprócz głównego tematu, aktorzy omówili drogę Polaków do odzyskania niepodległości i trudne czasy rozbiorów. Podczas pokazu można było zobaczyć stroje i broń , którą dysponowali powstańcy. Uczniowie mogli założyć te stroje historyczne i wczuć się w atmosferę tamtych wydarzeń. Przedstawiona lekcja historii bardzo zainteresowała nie tylko starsze ale również młodsze dzieci. Bardzo serdecznie dziękujemy grupie "Rekonstrukto" i zapraszamy ponownie do naszej szkoły.
Tydzień Życzliwości
Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia ludziom o tym, że tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do budowania pokoju i pomyślnych relacji między ludźmi na całym świecie.
W tym tygodniu obchodzimy w naszej szkole Tydzień Życzliwości. Z tej okazji przygotowana jest gazetka, na której można: losować złote myśli, zawieszać listki z pozdrowieniami (dla kolegów, przyjaciół, itp.) Ponadto uczniowie mogą losować dobre uczynki. Zachęcamy uczniów, rodziców i pracowników szkoły do aktywnego udziału☺
Beata Figiela, Joanna Płachta
Zabawa andrzejkowa
30 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Uczniowie klas I-III pod opieką nauczycieli udekorowali klasę oraz salę do tańców, a rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Wolontariuszki z klasy VII pomagały w prowadzeniu zabaw i wróżb. Wróżby sprawiły dzieciom wiele radości i traktowane były "z przymrużeniem oka" .Najchętniej tańczono "belgijkę", "kaczuszki", "macarenę","chocolate". Na parkiecie nie zabrakło również innych tańców nowoczesnych i popularnej "chusteczki". Wszyscy byli zadowoleni i świetnie się bawili. Następna zabawa już w styczniu!
Renata Juśko