KIM BĘDĘ JAK DOROSNĘ…?

Zgodnie z rozporządzeniem MEN nauczyciele przedszkolni zobowiązani są do prowadzenia zajęć obejmujących preorientację zawodową. Ma ona na celu wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami najbliższymi ich otoczeniu, kształtowanie postawy pracy i motywacji do działania, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań dzieci oraz
stymulowanie ich pro-zawodowych marzeń.
W dniach od 11-17 czerwca w ramach zajęć w przedszkolu – „Kim będę, jak dorosnę”, dzieci poznawały rożne zawody poprzez gry dydaktyczne, prezentacje  multimedialne, filmy edukacyjne oraz praktycznie podczas spotkań w przedszkolu, warsztatów i wycieczek.
Przedszkolaki odwiedziły m. in Powiatową Komendę Policji w Leżajsku, remizę OSP w Hucisku, Piekarnię GS SCH, Centrum Medyczne ANT- MED oraz aptekę w Żołyni. Dzieci zwiedziły również zakład stolarski pana Piotra Banasia, kuźnię pana Tadeusza Wojdyły, ogród pani Halinki, miejsce pracy pani Joanny Kidy i Justyny Turczyn, w którym powstają piękne wiklinowe
kosze. Przedszkolaki zapoznały się także z pracą, listonosza oraz panów z obsługi komunalnej. Poprzez te działania dzieci w praktyczny sposób poznawały specyfikę pracy w rożnych zawodach.

Olga Wołczko, Renata Zdeb- Waliłko

MAMA TATA I JA - piknik rodzinny

„ MAMA TATA I JA” Pod takim hasłem odbył się w piknik rodzinny zorganizowany przez społeczność szkolną z okazji Dnia Rodziny. Impreza rozpoczęła się od występów dzieci z grup przedszkolnych, które wierszem i piosenką pokazały jak bardzo kochają swoich rodziców. Na piknik przybyły całe rodziny, na które czekało moc atrakcji: dmuchańce, konkurencje sportowe i zabawy ruchowe.


Renata Zdeb- Waliłko

Wiosenna łąka 

Wiosenna łąka w promieniach słońca
cała zielona jest i kwitnąca.
Pszczoły, motyle nad nią fruwają,
a w trawie świerszcze koncerty grają.


Kształtowanie umiejętności rozpoznawania roślin, zwierząt i owadów, które spotykamy na łące, to bardzo lubiany przez dzieci temat. Dlatego w maju odbyły się zajęcia w plenerowe.  Dzieci miały okazję do obserwowania roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku życia, a także do wspaniałej, wesołej zabawy. Przedszkolaki z niezwykłą uwagą badały otaczającą je przyrodę używając lup, lornetek i kompasów. Mali przyjaciele natury „wytropili”: ślimaka,  biedronkę, mrówki i motyle a słoneczna pogoda, urokliwy krajobraz i piękno natury wywołały u dzieci  radosny nastrój.

PRZEDSZKOLADA 2024

16 maja w Ośrodku Kultury w Wierzawicach odbyło się Gminne Święto Przedszkolaka, w tym roku pod hasłem „WITAJCIE W NASZEJ BAJCE”. Już na wejściu do Ośrodka Kultury wszyscy  zostaliśmy powitani przez bajkowe postacie Kubusia Puchatka, Myszkę Mini i Kaczkę Daisy co sprawiło, że każdy poczuł się wyjątkowo i mile widziany. W konkursie uczestniczyły dzieci z Przedszkoli w Hucisku, Wierzawicach, Giedlarowej, Brzózie Królewskiej, Dębnie i Przychojcu. Święto Przedszkolaka było prawdziwym wyzwaniem dla małych artystów ale i okazją do wyrażenia swojej kreatywności i talentu. Nasze przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym, swoje prace zaprezentowali: Marcelinka Baran, Szymon Szczygieł oraz Kornelia Miazga. Komisja postanowiła przyznać wszystkim uczestnikom konkursu tytuł ,,SUPER PRZEDSZKOLAKA", który jest równoznaczny z przyznaniem pierwszego miejsca.

GRATULUJEMY PIERWSZYCH SUKCESÓW!!!

Olga Wołczko

 

„CZERWONY KAPTUREK SZUKA KSIĘCIA”

W dniu 5 czerwca 2024r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym, które zostało zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk oraz Ośrodek Kultury w Hucisku w ramach
obchodu Dnia Dziecka. Teatrzyk lalkowy pt. „ Czerwony kapturek szuka księcia”, został zaprezentowany przez panie z Biblioteki Publicznej z Filii z Brzózy Królewskiej, Biedaczowa i Dębna. Dzieci obejrzały sztukę z dużym
zaciekawieniem i uwagą oraz uśmiechem na twarzy. Bardzo ważne i pouczające w historii Czerwonego Kapturka było przesłanie edukacyjne:
„Nigdy nie ufaj osobom poznanym w Internecie, bo nie wiesz kim są naprawdę”.
Po przedstawieniu dzieci odpowiadały na pytania, mogły również obejrzeć z bliska pięknie wykonane lalki i omówić ich budowę. Teatrzyk bardzo się wszystkim podobał, wyrazem tego były głośne i długie brawa.

Olga Wołczko, Renata Zdeb-Waliłko

Z wizytą na Komendzie Powiatowej Policji w Leżajsku

Dzieci z Oddziału Przedszkolnego odwiedziły funkcjonariuszy w Komendzie Powiatowej Policji w Leżajsku. Głównym celem wycieczki było poznanie pracy policjantów oraz zwiedzenie budynku komisariatu. Wizyta rozpoczęła się na dyżurce, gdzie powitali nas sierżant sztabowy Ewa Nowak-Pelc oraz młodszy aspirant Daniel Żak, który był naszym przewodnikiem.
Policjanci opowiadali przedszkolakom jak wygląda ich codzienna służba, przedstawili niezbędne do ich pracy akcesoria oraz zorganizowali bardzo ciekawą prezentację na temat ważnych zasad bezpieczeństwa. Podczas wycieczki dzieci mogły również zobaczyć jakie czynności wykonuje m.in. technik kryminalistyki, wielką atrakcją okazała się możliwość ściągnięcia odcisków palców. Obejrzeliśmy także policyjne pojazdy, testowaliśmy rozmowy
na radiu z dyżurnym. Na zakończenie spotkania, każde dziecko mogło wczuć się w rolę policjanta i zasiąść za kierownicą radiowozu oraz otrzymało odblaskowe upominki.
To wydarzenie przyniosło dzieciom wiele radości i na pewno przyczyniło się do poszerzenia wiedzy najmłodszych oraz zaszczepienia w nich szacunku i zaufania do służb mundurowych.
DZIĘKUJEMY!

Olga Wołczko, Renata Zdeb-Waliłko

Eco- warsztaty z okazji Dnia Ziemi.

Tegoroczny Dzień Ziemi był dla naszych przedszkolaków wyjątkowy, święto to uczciły na warsztatach plastycznych w MCK Leżajsk, gdzie zamieniły się w projektantów i tworzyły swoje własne eco- torby. W obecnych czasach, w trosce o środowisko naturalne, zwraca sięcoraz większą uwagę na konieczność redukcji jednorazowy ch toreb foliowych.

Dzięki takim zajęciom, poprzez świetną zabawę, była możliwość edukacji i uświadamiania najmłodszymobywatelom tego Świata, w jaki bezpośredni sposób, mogą wpłynąć na życie Ziemi. Zaś każda torba, którą zabrały ze sobą była niepowtarzalna i oryginalna.

Renata Zdeb- Waliłko, Olga Wołczko