Uczniowie klas 1-3 zbierali karmę dla zwierząt leśnych. W ten sposób dzieci postanowiły pomóc zwierzętom przetrwać zimę. Wspólnymi siłami zebraliśmy sporą ilość zboża, ziemniaków i marchwi.

Za pomoc dziękujemy panu Mieczysławowi  Zygmuntowi, który odebrał od nas to co zebraliśmy.

Podziękowania przekazujemy wszystkim rodzicom, nauczycielom i dzieciom za włączenie się w akcję. Niecierpliwie czekamy na następne spotkanie z panem Zygmuntem, podczas którego pan opowie o życiu roślin i zwierząt. Zaplanowane zostało również ognisko jego organizatorami będą  pan  Mieczysław Zygmunt, rodzice i nauczyciele.

 

,,Śpiewać każdy może jeden lepiej a drugi gorzej….” I to śpiewać w języku niemieckim, w dodatku kolędy to już nie jest takie łatwe zadanie. A nam się udało i to z dużym sukcesem.

16 grudnia 2019 roku w Zespole Szkół w Dębnie odbył się I Międzyszkolny Konkurs Kolęd Niemieckojęzycznych  ,,Deutsche Weihnachtslieder” . W konkursie wzięło udział  siedem szkół z terenu gminy Leżajsk. Nasza szkole reprezentowały Justyna Zagaja z klasy VIII z piosenką ,,Schlittenfahrt”, duet Karolina Pietruszka i Oliwia Dec z klasy VII, które przygotowały utwór ,,Kling Glöckchen”. Najbardziej znana kolędę swiata ,,Stille Nacht” zaprezentowała Julia Stępień z klasy VIII i to ona podbiła swoim wykonaniem serca bardzo profesjonalnego i wymagającego jury zdobywając pierwsze miejsce oraz nagrody ufundowane przez ambasadę Niemiec i Goethe Institut.  Jak widać można śpiewać i to nawet w języku niemieckim. Gratulujemy!!!!!

W dniu 19 grudnia 2019r. odbył się Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek „W kręgu Tradycji Świąt Bożego Narodzenia”. Organizatorem konkursy był Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku. Konkurs odbył się w trzech kategoriach: recytacje, soliści i duety.           

Naszą Szkołę reprezentowały uczennice kl. VIII, Julia Stępień i Justyna Zagaja. Jako duet zaprezentowały kolędę pod tytułem „Cicha noc”, swoim znakomitym występem wyśpiewały dla nas wysokie II miejsce.

Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  W dniu 13 grudnia 2019 r. zakończyliśmy akcję „Wspomóż psiaka i kociaka” ze schroniska KUNDELEK z Rzeszowa. Wyniki zbiórki okazały się imponujące. Wspólnymi siłami zebraliśmy ok. 100 kg karmy oraz koce. Wszystkim dzieciom, rodzicom oraz nauczycielom, którzy wzięli udział w naszej akcji bardzo dziękujemy za pomoc i zrozumienie potrzeb zwierząt. To świadczy o waszym wielkim sercu.

                                                                                     DZIĘKUJEMY !!!

„Uśmiech psa znajduje się w jego ogonie” W. Hugo

Dnia 10 grudnia 2019 r. uczniowie klas I- III wraz z wychowawcami udali się  do Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku na spektakl pt. "Opowieść wigilijna". Główny bohater opowiadania Ebenezer Scrooge  to stary i skąpy człowiek, który nie chciał świętować Bożego Narodzenia. Jednak po wizycie ducha zmarłego przyjaciela Marleya i trzech kolejnych duchów zaczął analizować swoje postępowanie i zmienił się. Scrooge przeistoczył się w człowieka hojnego, życzliwego i służącego pomocą innym. Niezwykła Bożonarodzeniowa baśń, na podstawie opowiadania Charlesa Dickensa, przypomniała wszystkim o tym, że nigdy nie jest za późno na dobroć. Wiarygodna gra aktorów, barwna scenografia, piękne kostiumy i odpowiednia muzyka sprawiły, że wszyscy widzowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli spektakl.

  Dnia 5 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w mikołajkowym wyjeździe do FlyParku w Rzeszowie. Byliśmy w największym FlyParku w Polsce. Hasło przewodnie to ,,Każdy dzień jest dobry, by latać”. Po przybyciu na miejsce, uczniowie przebrali się w wygodne ubrania i obejrzeli film o bezpieczeństwie. W takim miejscu nie można o tym zapomnieć. Po krótkiej rozgrzewce z trenerem wreszcie można było rozpocząć zabawę. Wydawało się, że zarezerwowane 2 godziny to dość czasu. Jednak atrakcji było bardzo dużo i czas mijał szybko na dobrej zabawie. Przyszedł czas na zakończenie zabawy. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów.

W dniu 29 listopada uczniowie klas I-III SP w Hucisku  wraz z wychowawcami uczestniczyli w spotkaniu z wróżką w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Podczas tego spotkania dzieci dowiedziały się o dawnych tradycjach i zwyczajach andrzejkowych. Następnie przyszedł czas na wróżby. Uczniowie bardzo chcieli dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość i chętnie uczestniczyli w przygotowanych zabawach. Były wróżby z serduszkami, ustawianie butów, „kim będę i co mnie czeka w przyszłości” oraz  magiczny grosik. Wróżby pozwoliły dzieciom oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń. Po udanym spotkaniu wszyscy pełni wrażeń wrócili do szkoły .

Dnia 26 listopada 2019 r. dzieci z klasy II oraz V wspólnie wystąpiły w przedstawieniu pt. ” Zamieszanie w krainie bajek”. Spektakl został zaprezentowany rodzicom, uczniom oraz nauczycielom. Dzieci wcieliły się w postacie z bajek, takie jak:  Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, Baba Jaga, Kot w butach, wilk, krasnoludki, król Baj oraz wróżki. Bajka miała na celu podkreślić rolę książek w życiu każdego człowieka i zachęcić dzieci do czytania. Widzom bardzo podobało się przedstawienie, młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

W dniu 20 listopada  w Szkole Podstawowej w Hucisku obchodzono 30 rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Zostały zorganizowane zajęcia edukacyjne, podczas których uczniowie dowiedzieli się jakie mają prawa, co to jest konwencja oraz czym zajmuje się organizacja UNICEF. By podkreślić uroczysty charakter obchodów dzieci, młodzież oraz nauczyciele ubrali się tego dnia na niebiesko.

 Konwencja o prawach dziecka została uchwalona 20.11.1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, jest to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.

Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem. Zagłębienie się w historię i przestrzeń Auschwitz stawia, przed każdym z nas, wiele niepokojących pytań, na które trudno odpowiedzieć. Po prostu brakuje słów…

Dnia 8 listopada 2019 roku uczniowie naszej szkoły zaprezentowali  uroczysty montaż słowno - muzyczny z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przypomnieli zgromadzonym  fakty z historii Polski. Przedstawili trudną drogę, jaka wiodła naszych przodków od  rozbiorów, poprzez  powstania narodowowyzwoleńcze aż do wolności w 1918 roku. Pieśni patriotyczne, a także wiersze wprowadziły słuchaczy w nastrój powagi i wywołały refleksje dotyczące obecnej sytuacji w Europie.

W dniu 29 października 2019 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Leżajsku odbyło się uroczyste wręczenie nagród Powiatowego Konkursu „Bezpieczne wakacje 2019”. Uczeń czwartej klasy Paweł Kiełbowicz został nagrodzony w tym konkursie w kategorii fotografia i otrzymał dyplom oraz piękną nagrodę.

       25 października naszą szkołę odwiedziła grupa „Zaelektryzowani” z Lublina. Przedstawili nam niecodzienną lekcję pt. „Fizyka wszędzie styka”. Podczas pokazu w ciekawy, widowiskowy a zarazem zabawny sposób zaprezentowano różnorodne eksperymenty z dziedziny fizyki, chemii i przyrody. Nasi uczniowie mogli dowiedzieć się jak działa i na czym polega: wodorowa bomba, latający balon na ciepłe powietrze, wytwarzanie wodoru, zaobserwować powstawanie chmury w szklanym słoju, tworzenie mgły, sprawdzić właściwości helu przy użyciu balonika oraz wykonać „kolorowy test”. Różne rekwizyty i substancje sprawiły ,że mogliśmy się poczuć jak w prawdziwym laboratorium. Lekcja zrobiła na uczniach ogromne wrażenie dzięki możliwości aktywnego uczestniczenia w prezentowanych eksperymentach. Uczestnicy pokazu zwracali uwagę na kwestie bezpieczeństwa (przy samodzielnej próbie wykonywania doświadczeń), więc nie próbujcie tego robić sami bez pozwolenia nauczycieli i rodziców!

W dniu 23 października w Szkole Podstawowej w Hucisku obchodzono Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Specjalnie na tą okazję sala lekcyjna zamieniła się w leśną polanę, na której znajdował się wielki dąb. Było dużo kolorowych liści, szyszek, żołędzi oraz kasztanów. Pani dyrektor Elżbieta Żak oraz wychowawcy klas I-III wcielili się w rolę lektorów i przeczytali fragment  książki Renaty Piątkowskiej „Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany” – Gang Słodziaków. Dzieci świetnie poradziły sobie z wszystkimi zadaniami. Wiele radości sprawiło im wykonanie pracy plastycznej na konkurs. To był udany i pełen wrażeń dzień!

   W dniu 12 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe do Rzeszowa , do kina Helios. Najpierw przejście od autobusu do Galerii Rzeszów, następnie kolejna atrakcja ruchome schody. Wreszcie dotarliśmy do kina. Uczniowie mieli możliwość kupienia popcornu, napojów i zajęliśmy miejsca na sali. Z niezwykłym zainteresowaniem oglądaliśmy film  ,,Dora i Miasto Złota”. Dorę znają i kochają dzieciaki na całym świecie. Nic dziwnego jej przygodami żyje cały świat. Dora spędziła większość swego młodego życia, poznając wraz z rodzicami tajemnicę dżungli. Nic nie mogło przygotować jej na najbardziej ekstremalną przygodę – liceum. Dziewczynka bardzo łatwo wpada w kłopoty. Tak jest i tym razem. Wspólnie z poznanymi niedawno przyjaciółmi udaje się w naprawdę fascynującą i niebezpieczną misję. Opowieść mówiła o tym, że warto podążać za marzeniami i nigdy nie należy się poddawać. Dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły akcję filmu, był czas na zastanowienie się nad tym, co w życiu jest najważniejsze. I tak po porcji cudownych przeżyć,wróciliśmy do naszych codziennych spraw.