„Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody. „ (Mk 9, 41)
Nasza szkoła przyłączyła się do zbiórki makulatury, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na rzecz budowy studni w Sudanie. Akcja ma na celu pomóc ludności tego kraju, która na co dzień boryka się z problemem braku wody zdatnej do picia. Woda w Sudanie to cenny dar, dzięki któremu mieszkańcy mogą ugasić pragnienie oraz uprawiać ziemię.
Udało nam się zgromadzić ok. 500 kg makulatury. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę lub w inny sposób pomagali w akcji.

Dnia 5 marca 2020 roku odbyło się ognisko dla uczniów zorganizowane przez myśliwego Pana Mieczysława Zygmunta- mieszkańca Huciska, w podziękowaniu za zbiórkę karmy dla zwierząt leśnych. Wielką atrakcją dla dzieci był przejazd do lasu traktorem z przyczepą, która służy do wożenia myśliwych podczas polowań.  Na miejscu paliło się już ognisko. W pobliskiej altanie uwagę dzieci przykuły różnego rodzaju trofea w postaci skór zwierząt, poroży jak również wypchanych zwierząt i ptaków.  Podczas tego interesującego spotkania uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca myśliwych oraz zjedli pyszne kiełbaski. Był też czas na gry i zabawy. Pogoda była piękna. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomagali nam w zorganizowaniu tego spotkania i ogniska a szczególnie dziękujemy myśliwemu panu Mieczysławowi Zygmunt i jego rodzinie, panu myśliwemu Ryszardowi Markockiemu z Koła Łowieckiego"Polana" oraz panu Franciszkowi Barańskiemu.

 

We środę 19 lutego 2020r. w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez wszystkich uczniów zabawa karnawałowa. Uczniowie klas I-III bawili się  w pięknych  kolorowych strojach. Dzieci w swoich klasach wykonały piękne karnawałowe maski.  Później w sali gimnastycznej odbyły się tańce, konkursy     i liczne zabawy. W przerwie na uczniów czekał poczęstunek przygotowany przez rodziców. Po kilku godzinach znakomitej zabawy  uczniowie opuszczali szkołę  wytańczeni, pełni wrażeń i w świetnych humorach.

9 stycznia 2020 roku w Szkole Podstawowej w Hucisku odbyło się uroczyste świętowanie Dnia Babci i Dnia Dziadka. Zaproszeni goście licznie zjawili się, by wziąć udział w obchodach tego święta. Dzieci klas I-III przygotowały piękny program artystyczny. Były tańce, wierszyki i piosenki. Specjalną niespodzianką dla zaproszonych gości było przedstawienie teatralne pt. „Zamieszanie w krainie bajek” w wykonaniu uczniów klasy II i V. Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami, nie kryli wzruszenia podziwiając występy swoich „skarbów”. Babcie i dziadkowie otrzymali od wnuków piękne koszyczki ręcznie malowane z kwiatuszkiem oraz laurki. Pani dyrektor zorganizowała ciepły poczęstunek dla zebranych gości. Następnie był czas na miłe rozmowy przy herbatce i pysznych ciastach. Spotkanie upłynęło w przyjaznej i serdecznej atmosferze.

Uczniowie klas 1-3 zbierali karmę dla zwierząt leśnych. W ten sposób dzieci postanowiły pomóc zwierzętom przetrwać zimę. Wspólnymi siłami zebraliśmy sporą ilość zboża, ziemniaków i marchwi.

Za pomoc dziękujemy panu Mieczysławowi  Zygmuntowi, który odebrał od nas to co zebraliśmy.

Podziękowania przekazujemy wszystkim rodzicom, nauczycielom i dzieciom za włączenie się w akcję. Niecierpliwie czekamy na następne spotkanie z panem Zygmuntem, podczas którego pan opowie o życiu roślin i zwierząt. Zaplanowane zostało również ognisko jego organizatorami będą  pan  Mieczysław Zygmunt, rodzice i nauczyciele.

 

,,Śpiewać każdy może jeden lepiej a drugi gorzej….” I to śpiewać w języku niemieckim, w dodatku kolędy to już nie jest takie łatwe zadanie. A nam się udało i to z dużym sukcesem.

16 grudnia 2019 roku w Zespole Szkół w Dębnie odbył się I Międzyszkolny Konkurs Kolęd Niemieckojęzycznych  ,,Deutsche Weihnachtslieder” . W konkursie wzięło udział  siedem szkół z terenu gminy Leżajsk. Nasza szkole reprezentowały Justyna Zagaja z klasy VIII z piosenką ,,Schlittenfahrt”, duet Karolina Pietruszka i Oliwia Dec z klasy VII, które przygotowały utwór ,,Kling Glöckchen”. Najbardziej znana kolędę swiata ,,Stille Nacht” zaprezentowała Julia Stępień z klasy VIII i to ona podbiła swoim wykonaniem serca bardzo profesjonalnego i wymagającego jury zdobywając pierwsze miejsce oraz nagrody ufundowane przez ambasadę Niemiec i Goethe Institut.  Jak widać można śpiewać i to nawet w języku niemieckim. Gratulujemy!!!!!

W dniu 19 grudnia 2019r. odbył się Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek „W kręgu Tradycji Świąt Bożego Narodzenia”. Organizatorem konkursy był Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku. Konkurs odbył się w trzech kategoriach: recytacje, soliści i duety.           

Naszą Szkołę reprezentowały uczennice kl. VIII, Julia Stępień i Justyna Zagaja. Jako duet zaprezentowały kolędę pod tytułem „Cicha noc”, swoim znakomitym występem wyśpiewały dla nas wysokie II miejsce.

Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  W dniu 13 grudnia 2019 r. zakończyliśmy akcję „Wspomóż psiaka i kociaka” ze schroniska KUNDELEK z Rzeszowa. Wyniki zbiórki okazały się imponujące. Wspólnymi siłami zebraliśmy ok. 100 kg karmy oraz koce. Wszystkim dzieciom, rodzicom oraz nauczycielom, którzy wzięli udział w naszej akcji bardzo dziękujemy za pomoc i zrozumienie potrzeb zwierząt. To świadczy o waszym wielkim sercu.

                                                                                     DZIĘKUJEMY !!!

„Uśmiech psa znajduje się w jego ogonie” W. Hugo

Dnia 10 grudnia 2019 r. uczniowie klas I- III wraz z wychowawcami udali się  do Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku na spektakl pt. "Opowieść wigilijna". Główny bohater opowiadania Ebenezer Scrooge  to stary i skąpy człowiek, który nie chciał świętować Bożego Narodzenia. Jednak po wizycie ducha zmarłego przyjaciela Marleya i trzech kolejnych duchów zaczął analizować swoje postępowanie i zmienił się. Scrooge przeistoczył się w człowieka hojnego, życzliwego i służącego pomocą innym. Niezwykła Bożonarodzeniowa baśń, na podstawie opowiadania Charlesa Dickensa, przypomniała wszystkim o tym, że nigdy nie jest za późno na dobroć. Wiarygodna gra aktorów, barwna scenografia, piękne kostiumy i odpowiednia muzyka sprawiły, że wszyscy widzowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli spektakl.

  Dnia 5 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w mikołajkowym wyjeździe do FlyParku w Rzeszowie. Byliśmy w największym FlyParku w Polsce. Hasło przewodnie to ,,Każdy dzień jest dobry, by latać”. Po przybyciu na miejsce, uczniowie przebrali się w wygodne ubrania i obejrzeli film o bezpieczeństwie. W takim miejscu nie można o tym zapomnieć. Po krótkiej rozgrzewce z trenerem wreszcie można było rozpocząć zabawę. Wydawało się, że zarezerwowane 2 godziny to dość czasu. Jednak atrakcji było bardzo dużo i czas mijał szybko na dobrej zabawie. Przyszedł czas na zakończenie zabawy. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów.

W dniu 29 listopada uczniowie klas I-III SP w Hucisku  wraz z wychowawcami uczestniczyli w spotkaniu z wróżką w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Podczas tego spotkania dzieci dowiedziały się o dawnych tradycjach i zwyczajach andrzejkowych. Następnie przyszedł czas na wróżby. Uczniowie bardzo chcieli dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość i chętnie uczestniczyli w przygotowanych zabawach. Były wróżby z serduszkami, ustawianie butów, „kim będę i co mnie czeka w przyszłości” oraz  magiczny grosik. Wróżby pozwoliły dzieciom oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń. Po udanym spotkaniu wszyscy pełni wrażeń wrócili do szkoły .

Dnia 26 listopada 2019 r. dzieci z klasy II oraz V wspólnie wystąpiły w przedstawieniu pt. ” Zamieszanie w krainie bajek”. Spektakl został zaprezentowany rodzicom, uczniom oraz nauczycielom. Dzieci wcieliły się w postacie z bajek, takie jak:  Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, Baba Jaga, Kot w butach, wilk, krasnoludki, król Baj oraz wróżki. Bajka miała na celu podkreślić rolę książek w życiu każdego człowieka i zachęcić dzieci do czytania. Widzom bardzo podobało się przedstawienie, młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

W dniu 20 listopada  w Szkole Podstawowej w Hucisku obchodzono 30 rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Zostały zorganizowane zajęcia edukacyjne, podczas których uczniowie dowiedzieli się jakie mają prawa, co to jest konwencja oraz czym zajmuje się organizacja UNICEF. By podkreślić uroczysty charakter obchodów dzieci, młodzież oraz nauczyciele ubrali się tego dnia na niebiesko.

 Konwencja o prawach dziecka została uchwalona 20.11.1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, jest to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.

Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem. Zagłębienie się w historię i przestrzeń Auschwitz stawia, przed każdym z nas, wiele niepokojących pytań, na które trudno odpowiedzieć. Po prostu brakuje słów…