W tym roku uczniowie naszej szkoły w dniu 12 czerwca wyruszyli w drogę, na wycieczkę szkolną, tym razem na trzy dni do Krakowa. Pogoda w Hucisku była piękna, niestety po drodze zaczęło się chmurzyć i delikatnie kropić. Pierwszym przystankiem w Krakowie było zoo. Pogoda nas nie wystraszyła i mogliśmy podziwiać piękne zwierzęta, a jedno z nich paw ze swoim cudownie kolorowym ogonem przechadzał się dostojnie po chodniku między nami.  Po południu dotarliśmy do miejsca noclegowego. Po zakwaterowaniu i posiłku poszliśmy podziwiać Kraków. Najpierw naszym celem była Galeria Krakowska – jedni robili małe zakupy, inni jedli i odpoczywali. Kolejny punkt Stary Rynek, karmiliśmy gołębie, przeszliśmy Sukiennicami, podziwialiśmy piękno Kościoła Mariackiego. Zmęczeni wróciliśmy do hotelu, a rozmowom do późnych godzin nocnych nie było końca. Następnego dnia pomimo brzydkiej pogody po śniadaniu wyszliśmy, aby zwiedzać Zamek na Wawelu. Od czasu do czasu padało, ale bez przeszkód dotarliśmy na Wawelskie Wzgórze. Z przewodnikiem zwiedzaliśmy siedzibę polskich królów, wystawę namiotów tureckich i ogrody. Potem korzystając z tego, że przestało padać, zeszliśmy podziwiać ziejącego ogniem wawelskiego smoka. Wieczorem jeszcze raz podziwialiśmy Stary Rynek, zrobiliśmy zdjęcie pod pomnikiem A. Mickiewicza i żegnaliśmy się z tym pięknym miejscem. Ostatniego dnia wycieczki  po śniadaniu i zapakowaniu naszych bagaży do busa, pojechaliśmy do Aquaparku. Dwie godziny świetnej zabawy szybko minęły. Zmęczeni, ale szczęśliwi dotarliśmy do Bochni. Najpierw obiad, a później zwiedzanie kopalni soli. Z przewodnikiem przemierzaliśmy podziemne korytarze, dowiedzieliśmy się dużo o historii tego miejsca. Czas wolny jedni poświęcili na odpoczynek, inni grali w piłkę nożną i kosza na boisku. Czas szybko minął. Po wyjechaniu na powierzchnię, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni, ale  pełni wrażeń i wspomnień wróciliśmy do domu.

Nasza szkoła wzięła udział w Konkursie Ekologicznym dla szkół z Gminy Leżajsk „Szkoła przyjazna dla środowiska” IV edycja 2023-2024. Organizatorem konkursu jest Stare Miasto-Park. Głównym celem konkursu jest przekonanie dzieci i młodzieży do realizacji w praktyce życia codziennego zasad ochrony środowiska. Konkurs składał się z 3 zadań. Pierwsze zadanie „Segreguj –to naturalne!”, polegało na wspólnej zbiórce odpadów: makulatury i zużytych baterii, przez uczniów naszej szkoły.
Nasi podopieczni wraz z rodzicami z wielkim zaangażowaniem włączyli się do akcji, za co dziękujemy.
Drugim zadaniem było opracowanie „Eko-ulotki” czyli ulotki, która wykorzystana będzie przez organizatora do promocji spółki w dziedzinie działań ekologicznych i ekologicznego stylu życia. Uczniowie klas II – V chętnie stworzyli ulotki, z wszystkich prac wybraliśmy 5, które przesłane zostały na konkurs. Trzecim zadaniem było stworzenie „Eko-artykułu”, tematem artykułu było wykorzystanie zasady 5R w szkole i w domu. Chętni uczniowie wykonali inspirujące referaty, które również wzięły udział w konkursie. Za włożoną pracę, pomysłowość i oryginalność dziękujemy. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

Joanna Płachta

IMG-20240527-WA...
IMG-20240527-WA0000
IMG-20240527-WA...
IMG-20240527-WA0001
IMG-20240527-WA...
IMG-20240527-WA0002
IMG-20240527-WA...
IMG-20240527-WA0006
IMG-20240527-WA...
IMG-20240527-WA0007
IMG-20240527-WA...
IMG-20240527-WA0010
IMG-20240527-WA...
IMG-20240527-WA0011
IMG-20240527-WA...
IMG-20240527-WA0012
IMG-20240527-WA...
IMG-20240527-WA0013
IMG-20240527-WA...
IMG-20240527-WA0014

W dniu 15 kwietnia 2024 r. w siedzibie Komendy Głównej Policji przy ul. Orkana 14 w Warszawie odbyła się gala finałowa wręczenia nagród laureatom konkursu plastyczno-filmowego dla dzieci i młodzieży pn. „Śnieżny Dekalog”. Uczeń naszej szkoły Miłosz Szymański otrzymał wyróżnienie za pracę plastyczną. Konkurs, został zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

Do Komendy Głównej Policji wpłynęło 825 prac plastycznych oraz 46 spotów filmowych. Jury składające się z przedstawicieli Organizatora oraz Partnerów konkursu wyłoniło spośród przysłanych prac: 2. laureatów prac plastycznych, oraz 5. laureatów spotów filmowych, ponadto przyznało 6 wyróżnień w obydwu kategoriach oraz 4 wyróżnienia dodatkowe. Łącznie w konkursie wyróżniono 17 osób.

Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne życzy Miłoszowi dalszych sukcesów i składa serdeczne GRATULACJE!!!

Justyna Kiełbowicz

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Miłosz Szymański uczeń klasy VII zdobył tytuł laureata w  III Międzynarodowym Konkursie Historycznym "Śladami historii Polski - skąd nasz ród" w kategorii praca plastyczna klasy IV-VIII. Nagrodą dla Miłosza był udział w uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie w siedzibie NBP. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudy. Ponadto komitet honorowy objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Narodowy Bank Polski. Gratulacje dla naszego laureata. Koordynatorem szkolnym
konkursu jest pan Grzegorz Wasiuta.

2 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi. Nasza szkoła postanowiła uczcić nasze barwy ojczyste. Z tej okazji 30 kwietnia 2024r. przeprowadzone zostały lekcje związane z tą tematyką. Obchody tego dnia rozpoczęły się od projekcji filmu edukacyjnego pt. „Polskie symbole narodowe”. Film przypomniał symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to jaki szacunek powinniśmy okazywać symbolom narodowym. Następnie wszyscy obecni otrzymali biało-czerwone flagi przygotowane przez Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski. Pani Dyrektor Elżbieta Żak podziękowała wszystkim zaangażowanym w uroczystość nauczycielom i uczniom. Akcja rozdawania flag rodzicom i mieszkańcom wsi trwała do godzin popołudniowych. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, a barwy narodowe biel i czerwień są bliskie naszemu sercu!!!

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej o spektrum autyzmu. A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym
rozumieniem relacji społecznych. Na znak solidarności z osobami z autyzmem nasza szkoła również włączyła się w obchody tego szczególnego dnia. Z tej okazji, przygotowana została wystawa z najważniejszymi informacjami na temat, czym jest autyzm, trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Zorganizowane zostały zajęcia w klasach I-IV, pogadanki, wspólne tworzenie niebieskich motyli, ćwiczenia, dzięki którym uczniowie mogli doświadczyć jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem. W tym dniu została przygotowana sala wyciszeń, w której uczniowie mogli odprężyć się i zrelaksować. Wśród nauczycieli i uczniów dominował w ubiorze kolor niebieski. Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem. 

Joanna Płachta, Beata Figiela

Światowy Dzień Recyklingu, obchodzony jest corocznie 18 marca, to nie tylko okazja do promowania świadomości ekologicznej i zachęcania do działania w kwestii recyklingu, ale także moment, by przyjrzeć się historii gospodarki odpadami. Święto po raz pierwszy obchodzono w 2018 roku, a jego inicjatorem była Global Recykling Foundation. Dzień Recyklingu ustanowiony został, aby zachować podstawowe zasoby: powietrze, wodę, ropę, węgiel, gaz ziemny i minerały. W naszej Szkole w ramach tego święta został zorganizowany konkurs „Stworzenie zabawki, przedmiotu”  z odpadów. Frekwencja uczestników bardzo nas zaskoczyła, aż 21 uczniów w klasach 1-8 wzięło niej udział. Prace były bardzo ciekawe, różnorodne, oryginalne, wymagające poświęcenia dużo czasu.

Dziękujemy za aktywny udział i gratulujemy wszystkim wykonawcom wszestronnej wyobraźni.

 

Beata Figiela, Joanna Płachta

14 marca obchodzimy Święto Liczby Pi, a jednocześnie Międzynarodowy Dzień Matematyki. W tym dniu odbywają się różne konkursy i imprezy matematyczne.

 W naszej szkole również zaakcentowaliśmy to święto. Pani Justyna Kiełbowicz przygotowała dla dzieci klas 1-3 konkurs matematyczny. Uczniowie zostali podzieleni na 6 grup. Każda grupa dostała inny zestaw pytań. Za poprawne rozwiązanie zadania uczniowie otrzymywali puzzle. Konkurs polegał na rozwiązaniu zadań oraz ułożeniu wszystkich puzzli. Grupy zgodnie współpracowały i rywalizowały ze sobą. Było dużo emocji, niektóre pytania były trudne. Bardzo też zaangażowani byli uczniowie z kl. V, którzy byli odpowiedzialni za wydawanie puzzli uczestnikom. Wygrała „Grupa Żółta”, która wykonała zadania najszybciej. Byli to uczniowie kl. I: Oliwier, Mateusz, Ola i Filip.

Cieszę się, że przygotowane gry i zabawy sprawiły dzieciom dużo radości. Gratuluję wszystkim i życzę dalszych sukcesów matematycznych.

Justyna Kiełbowicz

25 stycznia to dzień, na który niecierpliwie czekały dzieci z klas młodszych. Tuż przed godziną 9.00  w sali gimnastycznej zgromadziły się wszystkie dzieci aby rozpocząć bal karnawałowy. Wielu uczniów przebrało się. Pomysłowość w doborze stroju zaskakiwała wszystkich. Zabawy prowadzili nauczyciele klas I-III , którym pomagały wolontariuszki z klas VI i VII. Na parkiecie dominowały tańce nowoczesne. Oprócz tańców dzieci wykonywały również różne zadania. Nie mogło zabraknąć zabawy z kapeluszem, chusteczką i zabawy do piosenki "Jedzie pociąg". Dla uczniów rodzice przygotowali  wspaniały poczęstunek, za który serdecznie dziękujemy. Ten dzień przyniósł dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Szkoda, że czas tak szybko minął.

Renata Juśko, Justyna Kiełbowicz

W środę 24 stycznia w Naszej Szkole obchodziliśmy Dzień Łamigłówek, rozwiązując przeróżne rebusy i zagadki przygotowane wcześniej i umieszczone na tablicy.  Ponadto uczniowie spędzili czas na wspólnym graniu w planszówki, szachy i gry logiczne. Okazuje się, że tak spędzony czas bardzo pozytywnie wpływa na poprawę pamięci, percepcji wzrokowej, zdolności kojarzenia, pomagają ćwiczyć zdolność logicznego myślenia, a także poszerzają zasób słownictwa. Również w tym dniu uczniowie z samorządu szkoły zorganizowali Dzień Piżamy. Dzieci chętnie przyszły w swoich ulubionych piżamkach, przynieśli koce i maskotki. Dzięki tym akcjom Nasza Szkoła świetnie uczyła się przez zabawę i integrowała się między klasami.

UWAGA KONKURS!!!

Klasy 1-3 tworzą puzzle w wymiarze A4. Uczniowie z klas 4-8 wykonują krzyżówkę. Prace dostarczamy do 16 lutego. Ciekawe prace będą nagradzane.

23 stycznia 2024 roku był  wyjątkowym dniem dla całej społeczności szkolnej gdyż obchodziliśmy piękne święto Dzień Babci i  Dziadka. Na początku Pani Dyrektor Elżbieta Żak przywitała przybyłych gości i złożyła im najserdeczniejsze życzenia. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III pod kierunkiem swoich nauczycieli  wytrwale uczyli się piosenek, tańców i wierszy aby jak najlepiej uczcić ten dzień. Gdy dzieci występowały, widać było na twarzach naszych czcigodnych gości wzruszenie i zarazem dumę, że mają tak zdolne wnuczęta. Część artystyczna zakończyła się koncertem akordeonowym ucznia klasy III. Upominki, laurki i słodkości ofiarowane Babciom i Dziadkom wyrażały wielką wdzięczność i szacunek. Na koniec Pani Dyrektor podziękowała za bardzo udany występ małym artystom  i wszystkim, którzy pomagali w organizacji tej uroczystości. Wyraziła uznanie dla wszystkich nauczycieli  zaangażowanych w przygotowanie akademii. Dziękujemy również oddziałowi GOK z Giedlarowej za użyczenie nagłośnienia. Dzień ten był okazją do bliższego poznania się i miłego spędzenia czasu. Takie spotkania należy powtarzać, więc naszych wspaniałych gości zapraszamy do szkoły za rok.  

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego, co najpiękniejsze oraz dziękujemy za troskę, ciepło i miłość. ! 
Renata Juśko, Justyna Kiełbowicz

Dnia 14 grudnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w mikołajkowym wyjeździe do Rzeszowa. Tym razem część uczniów bawiła się we FlyParku, a kilkoro uczniów obejrzało w kinie Helios w Galerii Rzeszów film pt. ,,Wonka”. Uczniowie, którzy wybrali FlyPark po przybyciu na miejsce i przebraniu się w wygodne ubrania rozpoczęli zabawę. Wydawało się, że dwie godziny to dość czasu. Jednak atrakcji było bardzo dużo i czas mijał szybko na dobrej zabawie. W tym samym czasie druga grupa z wielkim zainteresowaniem oglądała film pt.,,Wonka”. Przenieśliśmy się w fantastyczny świat pełen dobrych i złych bohaterów, w którym dobro zwyciężyło. Podziwialiśmy niezwykłe zdolności tytułowego bohatera i sami chętnie skosztowalibyśmy czekoladek wykonanych przez Wonkę. Czas szybko minął, nadeszła pora spotkania z drugą grupą i powrotu do domu. Szczęśliwi i pełni wrażeń dotarliśmy na miejsce.

Dnia 18 grudnia 2023 r. uczniowie klas I- III wraz z wychowawcami udali się  do Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku na przedstawienie pt. "Jaś i Małgosia". Aktorzy świetnie zagrali swoje role, wcielili się w dobre, jak i te złe postaci: Małgosi, Jasia, drwala, macochy, kota i słynnej Baby Jagi. Dekoracja na scenie i stroje aktorów przykuwały uwagę najmłodszych, dźwięk i piosenki dostarczyły przyjemności dla ucha dzieci. Śmiało można powiedzieć, że przedstawienie teatralne ,,Jaś i Małgosia” dostarczyło dzieciom dużą dawkę niezapomnianych wrażeń.

Justyna Kiełbowicz, Renata Juśko

Tradycją w naszej szkole stał się udział w akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. W dniach 12 – 19 grudnia przeprowadziliśmy zbiórkę darów dla potrzebujących rodzin z naszej gminy. Uczniowie oraz przedszkolaki bardzo chętnie i licznie wzięli udział w tegorocznej akcji. Zebraliśmy 73,2 kg żywności długoterminowej i słodyczy.  Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za tak liczny udział w akcji i piękny wynik.

Szef sztabu nr 160 w Hucisku
Wioletta Mścisz

 

Podsumowanie realizacji programu autorskiego

„Las moim przyjacielem jest”

Autorzy: Elżbieta Żak, Justyna Kiełbowicz

Program „Las naszym przyjacielem jest” przeznaczony był uczniów klas I-VIII. Realizacja programu rozpoczęła  się 13 września od integracyjnego pikniku zorganizowanego na leśnej działce Państwa Zygmuntów. Odbyło się tam spotkanie dzieci kl. I-III z myśliwymi Koła Łowieckiego "Polana" oraz Strażą Leśną z Leżajska. Na miejsce spotkania uczniowie przyjechali transportem zorganizowanym przez P. Mieczysława Zygmunta. Przejażdżka polnymi drogami była wielką atrakcją. Po tradycyjnym łowieckim  powitaniu - „Darz Bór”, można było wysłuchać ciekawych opowiadań myśliwego P. Mieczysława Zygmunta o pracy myśliwych, działalności Koła łowieckiego, świecie roślin i zwierząt naszych lasów. Łowiectwo jest nie tylko pasją, ale to również obowiązek, praca i starania wielu ludzi związane m. in. z utrzymaniem  równowagi populacji zwierząt, ochroną zwierząt łownych i ich środowisk, dokarmianiem zwierząt, budowaniem paśników, walką z kłusownictwem, pozyskiwaniem i magazynowaniem karmy. W opowieściach pojawiały się gwarowe, myśliwskie określenia np. słuchy, trzeszcze, omyk, badyle, skoki, świece, szable, fajki. Podczas pogadanki  oglądano poroża, futra zwierząt i słuchano odgłosów wabików na zwierzynę. Następnie  wszyscy zasiedli do stołu, na którym pojawiły się pieczone kiełbaski, pyszne ciasto, ziemniaczki z serem przygotowane przez   Koło Łowieckie. Nad  przygotowaniem poczęstunku  pracowali  rodzice. Na dzieci czekała jeszcze niespodzianka. Zobaczyły czerwony terenowy samochód Straży Leśnej. Podczas spotkania rozmawiano o  zachowaniu się  w lesie, zakazie rozpalania ognisk , wjazdu samochodem oraz o zachowaniu odpowiedniej ciszy i porządku w lesie. Panowie poinformowali jak postępować w razie zagubienia się w lesie oraz jakim zagrożeniem jest pożar i jak zapobiegać jego powstawaniu. Panowie ze Straży Leśnej zaprezentowali samochód do patrolowania lasu wraz z wyposażeniem. Sporo czasu zajęło omówienie tematu ochrony roślin i zwierząt. Informacje przekazane przez gości były bardzo cenne. Na koniec dzieci wybrały się na grzybobranie. Koszyk napełnił się bardzo szybko. Podczas zbierania grzybów zwracano uwagę jakie grzyby należ zbierać.  Zadowoleni i pełni wrażeń  uczniowie wrócili  ze śpiewem do szkoły.

W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w czterech zajęciach tematycznych. Pierwsza realizowana lekcja  pt. „Grzybobranie”  odbyła się 26 września. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z różnymi gatunkami grzybów jadalnych i trujących. Poznali zasady dobrego grzybobrania, a następnie zostało zorganizowanie wyjście do lasu w celu zbierania grzybów. Dzieci miały wielką radość napełniając koszyczki grzybami. Najwięcej grzybów uzbierał Antek, niektóre dzieci pierwszy raz były  na grzybobraniu. Po powrocie do szkoły odbyły się zajęcia ruchowe oraz uczniowie wykonali prace plastyczne - rysowali wybranego grzyba.