2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej o spektrum autyzmu. A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym
rozumieniem relacji społecznych. Na znak solidarności z osobami z autyzmem nasza szkoła również włączyła się w obchody tego szczególnego dnia. Z tej okazji, przygotowana została wystawa z najważniejszymi informacjami na temat, czym jest autyzm, trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Zorganizowane zostały zajęcia w klasach I-IV, pogadanki, wspólne tworzenie niebieskich motyli, ćwiczenia, dzięki którym uczniowie mogli doświadczyć jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem. W tym dniu została przygotowana sala wyciszeń, w której uczniowie mogli odprężyć się i zrelaksować. Wśród nauczycieli i uczniów dominował w ubiorze kolor niebieski. Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem. 

Joanna Płachta, Beata Figiela

Światowy Dzień Recyklingu, obchodzony jest corocznie 18 marca, to nie tylko okazja do promowania świadomości ekologicznej i zachęcania do działania w kwestii recyklingu, ale także moment, by przyjrzeć się historii gospodarki odpadami. Święto po raz pierwszy obchodzono w 2018 roku, a jego inicjatorem była Global Recykling Foundation. Dzień Recyklingu ustanowiony został, aby zachować podstawowe zasoby: powietrze, wodę, ropę, węgiel, gaz ziemny i minerały. W naszej Szkole w ramach tego święta został zorganizowany konkurs „Stworzenie zabawki, przedmiotu”  z odpadów. Frekwencja uczestników bardzo nas zaskoczyła, aż 21 uczniów w klasach 1-8 wzięło niej udział. Prace były bardzo ciekawe, różnorodne, oryginalne, wymagające poświęcenia dużo czasu.

Dziękujemy za aktywny udział i gratulujemy wszystkim wykonawcom wszestronnej wyobraźni.

 

Beata Figiela, Joanna Płachta

14 marca obchodzimy Święto Liczby Pi, a jednocześnie Międzynarodowy Dzień Matematyki. W tym dniu odbywają się różne konkursy i imprezy matematyczne.

 W naszej szkole również zaakcentowaliśmy to święto. Pani Justyna Kiełbowicz przygotowała dla dzieci klas 1-3 konkurs matematyczny. Uczniowie zostali podzieleni na 6 grup. Każda grupa dostała inny zestaw pytań. Za poprawne rozwiązanie zadania uczniowie otrzymywali puzzle. Konkurs polegał na rozwiązaniu zadań oraz ułożeniu wszystkich puzzli. Grupy zgodnie współpracowały i rywalizowały ze sobą. Było dużo emocji, niektóre pytania były trudne. Bardzo też zaangażowani byli uczniowie z kl. V, którzy byli odpowiedzialni za wydawanie puzzli uczestnikom. Wygrała „Grupa Żółta”, która wykonała zadania najszybciej. Byli to uczniowie kl. I: Oliwier, Mateusz, Ola i Filip.

Cieszę się, że przygotowane gry i zabawy sprawiły dzieciom dużo radości. Gratuluję wszystkim i życzę dalszych sukcesów matematycznych.

Justyna Kiełbowicz

25 stycznia to dzień, na który niecierpliwie czekały dzieci z klas młodszych. Tuż przed godziną 9.00  w sali gimnastycznej zgromadziły się wszystkie dzieci aby rozpocząć bal karnawałowy. Wielu uczniów przebrało się. Pomysłowość w doborze stroju zaskakiwała wszystkich. Zabawy prowadzili nauczyciele klas I-III , którym pomagały wolontariuszki z klas VI i VII. Na parkiecie dominowały tańce nowoczesne. Oprócz tańców dzieci wykonywały również różne zadania. Nie mogło zabraknąć zabawy z kapeluszem, chusteczką i zabawy do piosenki "Jedzie pociąg". Dla uczniów rodzice przygotowali  wspaniały poczęstunek, za który serdecznie dziękujemy. Ten dzień przyniósł dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Szkoda, że czas tak szybko minął.

Renata Juśko, Justyna Kiełbowicz

W środę 24 stycznia w Naszej Szkole obchodziliśmy Dzień Łamigłówek, rozwiązując przeróżne rebusy i zagadki przygotowane wcześniej i umieszczone na tablicy.  Ponadto uczniowie spędzili czas na wspólnym graniu w planszówki, szachy i gry logiczne. Okazuje się, że tak spędzony czas bardzo pozytywnie wpływa na poprawę pamięci, percepcji wzrokowej, zdolności kojarzenia, pomagają ćwiczyć zdolność logicznego myślenia, a także poszerzają zasób słownictwa. Również w tym dniu uczniowie z samorządu szkoły zorganizowali Dzień Piżamy. Dzieci chętnie przyszły w swoich ulubionych piżamkach, przynieśli koce i maskotki. Dzięki tym akcjom Nasza Szkoła świetnie uczyła się przez zabawę i integrowała się między klasami.

UWAGA KONKURS!!!

Klasy 1-3 tworzą puzzle w wymiarze A4. Uczniowie z klas 4-8 wykonują krzyżówkę. Prace dostarczamy do 16 lutego. Ciekawe prace będą nagradzane.

23 stycznia 2024 roku był  wyjątkowym dniem dla całej społeczności szkolnej gdyż obchodziliśmy piękne święto Dzień Babci i  Dziadka. Na początku Pani Dyrektor Elżbieta Żak przywitała przybyłych gości i złożyła im najserdeczniejsze życzenia. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III pod kierunkiem swoich nauczycieli  wytrwale uczyli się piosenek, tańców i wierszy aby jak najlepiej uczcić ten dzień. Gdy dzieci występowały, widać było na twarzach naszych czcigodnych gości wzruszenie i zarazem dumę, że mają tak zdolne wnuczęta. Część artystyczna zakończyła się koncertem akordeonowym ucznia klasy III. Upominki, laurki i słodkości ofiarowane Babciom i Dziadkom wyrażały wielką wdzięczność i szacunek. Na koniec Pani Dyrektor podziękowała za bardzo udany występ małym artystom  i wszystkim, którzy pomagali w organizacji tej uroczystości. Wyraziła uznanie dla wszystkich nauczycieli  zaangażowanych w przygotowanie akademii. Dziękujemy również oddziałowi GOK z Giedlarowej za użyczenie nagłośnienia. Dzień ten był okazją do bliższego poznania się i miłego spędzenia czasu. Takie spotkania należy powtarzać, więc naszych wspaniałych gości zapraszamy do szkoły za rok.  

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego, co najpiękniejsze oraz dziękujemy za troskę, ciepło i miłość. ! 
Renata Juśko, Justyna Kiełbowicz

Dnia 14 grudnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w mikołajkowym wyjeździe do Rzeszowa. Tym razem część uczniów bawiła się we FlyParku, a kilkoro uczniów obejrzało w kinie Helios w Galerii Rzeszów film pt. ,,Wonka”. Uczniowie, którzy wybrali FlyPark po przybyciu na miejsce i przebraniu się w wygodne ubrania rozpoczęli zabawę. Wydawało się, że dwie godziny to dość czasu. Jednak atrakcji było bardzo dużo i czas mijał szybko na dobrej zabawie. W tym samym czasie druga grupa z wielkim zainteresowaniem oglądała film pt.,,Wonka”. Przenieśliśmy się w fantastyczny świat pełen dobrych i złych bohaterów, w którym dobro zwyciężyło. Podziwialiśmy niezwykłe zdolności tytułowego bohatera i sami chętnie skosztowalibyśmy czekoladek wykonanych przez Wonkę. Czas szybko minął, nadeszła pora spotkania z drugą grupą i powrotu do domu. Szczęśliwi i pełni wrażeń dotarliśmy na miejsce.

Dnia 18 grudnia 2023 r. uczniowie klas I- III wraz z wychowawcami udali się  do Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku na przedstawienie pt. "Jaś i Małgosia". Aktorzy świetnie zagrali swoje role, wcielili się w dobre, jak i te złe postaci: Małgosi, Jasia, drwala, macochy, kota i słynnej Baby Jagi. Dekoracja na scenie i stroje aktorów przykuwały uwagę najmłodszych, dźwięk i piosenki dostarczyły przyjemności dla ucha dzieci. Śmiało można powiedzieć, że przedstawienie teatralne ,,Jaś i Małgosia” dostarczyło dzieciom dużą dawkę niezapomnianych wrażeń.

Justyna Kiełbowicz, Renata Juśko

Tradycją w naszej szkole stał się udział w akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. W dniach 12 – 19 grudnia przeprowadziliśmy zbiórkę darów dla potrzebujących rodzin z naszej gminy. Uczniowie oraz przedszkolaki bardzo chętnie i licznie wzięli udział w tegorocznej akcji. Zebraliśmy 73,2 kg żywności długoterminowej i słodyczy.  Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za tak liczny udział w akcji i piękny wynik.

Szef sztabu nr 160 w Hucisku
Wioletta Mścisz

 

Podsumowanie realizacji programu autorskiego

„Las moim przyjacielem jest”

Autorzy: Elżbieta Żak, Justyna Kiełbowicz

Program „Las naszym przyjacielem jest” przeznaczony był uczniów klas I-VIII. Realizacja programu rozpoczęła  się 13 września od integracyjnego pikniku zorganizowanego na leśnej działce Państwa Zygmuntów. Odbyło się tam spotkanie dzieci kl. I-III z myśliwymi Koła Łowieckiego "Polana" oraz Strażą Leśną z Leżajska. Na miejsce spotkania uczniowie przyjechali transportem zorganizowanym przez P. Mieczysława Zygmunta. Przejażdżka polnymi drogami była wielką atrakcją. Po tradycyjnym łowieckim  powitaniu - „Darz Bór”, można było wysłuchać ciekawych opowiadań myśliwego P. Mieczysława Zygmunta o pracy myśliwych, działalności Koła łowieckiego, świecie roślin i zwierząt naszych lasów. Łowiectwo jest nie tylko pasją, ale to również obowiązek, praca i starania wielu ludzi związane m. in. z utrzymaniem  równowagi populacji zwierząt, ochroną zwierząt łownych i ich środowisk, dokarmianiem zwierząt, budowaniem paśników, walką z kłusownictwem, pozyskiwaniem i magazynowaniem karmy. W opowieściach pojawiały się gwarowe, myśliwskie określenia np. słuchy, trzeszcze, omyk, badyle, skoki, świece, szable, fajki. Podczas pogadanki  oglądano poroża, futra zwierząt i słuchano odgłosów wabików na zwierzynę. Następnie  wszyscy zasiedli do stołu, na którym pojawiły się pieczone kiełbaski, pyszne ciasto, ziemniaczki z serem przygotowane przez   Koło Łowieckie. Nad  przygotowaniem poczęstunku  pracowali  rodzice. Na dzieci czekała jeszcze niespodzianka. Zobaczyły czerwony terenowy samochód Straży Leśnej. Podczas spotkania rozmawiano o  zachowaniu się  w lesie, zakazie rozpalania ognisk , wjazdu samochodem oraz o zachowaniu odpowiedniej ciszy i porządku w lesie. Panowie poinformowali jak postępować w razie zagubienia się w lesie oraz jakim zagrożeniem jest pożar i jak zapobiegać jego powstawaniu. Panowie ze Straży Leśnej zaprezentowali samochód do patrolowania lasu wraz z wyposażeniem. Sporo czasu zajęło omówienie tematu ochrony roślin i zwierząt. Informacje przekazane przez gości były bardzo cenne. Na koniec dzieci wybrały się na grzybobranie. Koszyk napełnił się bardzo szybko. Podczas zbierania grzybów zwracano uwagę jakie grzyby należ zbierać.  Zadowoleni i pełni wrażeń  uczniowie wrócili  ze śpiewem do szkoły.

W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w czterech zajęciach tematycznych. Pierwsza realizowana lekcja  pt. „Grzybobranie”  odbyła się 26 września. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z różnymi gatunkami grzybów jadalnych i trujących. Poznali zasady dobrego grzybobrania, a następnie zostało zorganizowanie wyjście do lasu w celu zbierania grzybów. Dzieci miały wielką radość napełniając koszyczki grzybami. Najwięcej grzybów uzbierał Antek, niektóre dzieci pierwszy raz były  na grzybobraniu. Po powrocie do szkoły odbyły się zajęcia ruchowe oraz uczniowie wykonali prace plastyczne - rysowali wybranego grzyba.

W dniu 7 grudnia 2023 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Leżajsku odbyło się uroczyste wręczenie nagród Powiatowego Konkursu Plastycznego oraz fotograficznego „Bezpieczne wakacje 2023”.  Celem konkursów było edukowanie i uwrażliwianie dzieci i młodzież na właściwe zachowania w różnych sytuacjach społecznych oraz kształtowanie umiejętności i nawyku wyboru bezpiecznych zachowań w codziennych sytuacjach życiowych.                                                       

Wyróżnienia w konkursie plastycznym otrzymali: Rozalia Trestka  uczennica kl. V  oraz Miłosz Szymański uczeń klasy VII.

Natomiast w konkursie fotograficznym wyróżnienia otrzymali: Maksymilian Kiełbowicz uczeń klasy VI oraz Paweł Kiełbowicz uczeń klasy VIII.

Justyna Kiełbowicz

8 grudnia  naszą szkołę, odwiedziła grupa artystyczna "Rekonstrukto". Zaprezentowała pokaz historyczny pod tytułem "POWSTANIE STYCZNIOWE". Oprócz głównego tematu,  aktorzy omówili drogę Polaków do odzyskania niepodległości i trudne czasy rozbiorów. Podczas pokazu można było zobaczyć stroje i broń , którą dysponowali powstańcy. Uczniowie mogli założyć te stroje historyczne i wczuć się w atmosferę tamtych wydarzeń. Przedstawiona lekcja historii bardzo zainteresowała nie tylko starsze ale  również  młodsze dzieci. Bardzo serdecznie dziękujemy grupie "Rekonstrukto" i zapraszamy ponownie do naszej szkoły. 

Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia ludziom o tym, że tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do budowania pokoju i pomyślnych relacji między ludźmi na całym świecie.

W tym tygodniu obchodzimy w naszej szkole Tydzień Życzliwości. Z tej okazji przygotowana jest gazetka, na której można: losować złote myśli, zawieszać listki z pozdrowieniami (dla kolegów, przyjaciół, itp.) Ponadto uczniowie mogą losować dobre uczynki. Zachęcamy uczniów, rodziców i pracowników szkoły do aktywnego udziału☺

Beata Figiela, Joanna Płachta

30 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Uczniowie klas I-III pod opieką nauczycieli udekorowali klasę oraz salę do tańców, a rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Wolontariuszki z klasy VII pomagały w prowadzeniu zabaw i wróżb. Wróżby sprawiły dzieciom wiele radości i traktowane były "z przymrużeniem oka" .Najchętniej tańczono "belgijkę", "kaczuszki", "macarenę","chocolate". Na parkiecie nie zabrakło również innych tańców nowoczesnych i popularnej "chusteczki". Wszyscy byli zadowoleni i świetnie się bawili. Następna zabawa już w styczniu!

 

Renata Juśko

"Przeżyliśmy lata, przeżyliśmy wiosny,
Zostało serce co boli,
Przeżyliśmy chwile tragiczne, żałosne,
Bo naród był polski w niewoli.
 
Wróg gnębił, mordował, wydzierał nam ziemię,
U wroga litości nie wzbudzisz,
Bo zniszczyć chciał całkiem nasze polskie plemię,
Zawłaszczyć chciał ziemię i ludzi wygubić.
 
Lecz Polak był twardy, nadziei nie tracił
I budził się zdrowy w nim duch,
Więc poszedł do lasu i zwołał swych braci,
I złączył się z druhem druh."
 
Dnia 21 listopada z inicjatywy Pani Dyrektor Elżbiety Żak w hali sportowej w Szkole Podstawowej w Hucisku, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Gminy Leżajsk, został zorganizowany koncert patriotyczny pt. "Tobie Polsko". Na scenie zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej, wokaliści ze Studia Piosenki KAMERTON działającego przy Ośrodku Kultury w Hucisku. Gościnnie wystąpili soliści Teatru Muzycznego BROADWAY oraz zespół CANTILENAE z Dębna.
Dziękujemy publiczności za przybycie i świętowanie razem z nami jakże ważnego święta dla każdego Polaka - Święta Niepodległości.
Dziękujemy Pani Agnieszce Jamrogowicz oraz Pani Justynie Kiełbowicz za przygotowanie uczniów, scenografii oraz za współpracę podczas organizacji koncertu.