Szkolne Koło Caritas

Szkolne Koło Caritas działa w naszej szkole od grudnia 2019 roku. Opiekunem Szkolnego Koła Caritas jest p. Olga Wołczko, pracę wspomagają panie: Justyna Kiełbowicz oraz Renata Juśko. Asystentem kościelnym jest p. Małgorzata Zagaja.

Koło Caritas jest katolicką organizacją uczniowską, która włącza się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywną, opiekuńczą i wychowawczą prowadzoną przez Caritas. Głównym celem działalności Koła jest kształtowanie u uczniów postawy miłości chrześcijańskiej oraz praktykowanie, szczególnie w środowisku szkolnym, przykazania miłości bliźniego. Wolontariuszem Naszego Szkolnego Koła Caritas staje się każda osoba, która włączy się w akcję pomocową organizowaną przez Koło. Wolontariusze podejmują różnorakie zadania zarówno na terenie szkoły, parafii, diecezji, jak też włączają się w pomoc krajom misyjnym.

Główne cele działania SKC to:

  • kształtowanie postaw moralności chrześcijańskiej,
  • kształcenie i wychowywanie dzieci i młodzieży w duchu humanizmu, tolerancji i sprawiedliwości społecznej,
  • uwrażliwianie na różne obszary ludzkiej biedy i krzewienie ducha czynnej miłości bliźniego inspirowanej wskazaniami Ewangelii,
  • rozpoznawanie konkretnych potrzeb w szkole i jej najbliższym otoczeniu, w szczególności troska o uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej oraz uczniów chorych,
  • stała współpraca i włączanie się w akcje prowadzone przez Caritas w parafii i diecezji. 

Zadania SKC ustalone z Dyrekcją Szkoły i parafią:

  • pomoc poszkodowanym w kataklizmach i sytuacjach losowych,
  • organizowanie imprez kulturalnych, religijno – charytatywnych, festynów, loterii fantowych, aukcji, itp.,
  • udział w kwestach, zbiórkach ofiar i darów organizowanych przez Caritas, parafię, za zgodą dyrektora Caritas pod nadzorem opiekunów Koła,
  • włączanie się w pracę różnego rodzaju placówek charytatywnych, opiekuńczych i wychowawczych oraz podejmowanie posług na rzecz potrzebujących pozostających w domach.

ZBIERAMY KSIĄŻKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W HUCISKU NA KIERMASZ KSIĄŻKI

Już w następnym tygodniu Święta Bożego Narodzenia. W Wigilię wszyscy zasiądziemy do kolacji. Podzielimy się opłatkiem, złożymy sobie życzenia i zaśpiewamy kolędy. Tradycyjnie zostawimy puste miejsce przy naszym stole. Boże Narodzenie to czas na głębokie przeżycia, otwarcie się człowieka na Boga i drugiego człowieka, zwłaszcza słabego, ubogiego,  odrzuconego. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia  Szkolne Koło Wolontariatu przygotowało przedstawienie teatralne. Wzruszającą opowieść  o "Dziewczynce z zapałkami" H.CH. Andersena uczniowie postanowili przenieść na naszą szkolną scenę. Dziewczynka nie może sprzedać zapałek. Otaczają ją  niewrażliwi ludzie. Mimo swej tragicznej sytuacji jest pełna nadziei i dobroci. Prawdziwa opowieść kończy się  tym, że zamarza i idzie do Nieba. Nasze przedstawienie miało inne zakończenie. Ludzie zmieniają swoje postępowanie, zapraszają dziecko do domu na Wigilię i dzielą się czym mają.  Otoczmy ciepłem, troską, ludzi, którzy tego potrzebują. Starajmy się zauważać ich problemy i pomóżmy im.
Przedstawiona inscenizacja wymagała dużo wysiłku i pracy wielu osób. Nad organizacją przedstawienia czuwała pani Justyna Kiełbowicz. Pod jej kierunkiem pracowała młodzież z Kółka Teatralnego wykonując dekoracje, powstała choreografia do tańca klasy III a młodzi aktorzy rozwijali zdolności i umiejętności sceniczne. Pani Olga Wołczko koordynator Szkolnego Koła Caritas angażowała się w przygotowania, gromadziła  rekwizyty wykonując piękną scenografię i fotorelację z wydarzenia oraz z panią Renatą Zdeb-Waliłko przygotowały dzieci przedszkolne do wykonania pastorałki 'Była noc"Oprawą muzyczną zajmowała się  pani Katarzyna Kasperek. Mogliśmy usłyszeć i podziwiać talenty muzyczne uczniów. W przedstawienie włączała się pani Renata Juśko i pracowała nad doborem scenariusza. Dziękujemy panu Stanisławowi z  Gminnego Ośrodka Kultury za obsługę nagłośnienia. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tej inscenizacji.
Możemy śmiało powiedzieć, że nasi uczniowie spisali się i  wzorowo odegrali swoje role. Jesteśmy z nich dumni. Przedstawienie zyskało bardzo pozytywne opinie od pani Dyrektor i grona nauczycielskiego. Na koniec pani Dyrektor Elżbieta Żak zwróciła się  do zebranych i powiedziała aby nie być obojętnym na los biednych, aby nie było pośród nas "dziewczynek z zapałkami", którym nikt nie chce pomóc a następnie złożyła wszystkim  życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia .
Mamy nadzieję, że ta wzruszająca opowieść na długo zostanie w naszej pamięci.  
WSZYSTKIM SKŁADAMY NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA. BRAWA DLA  NASZYCH MŁODYCH AKTORÓW!
CHĘTNYCH UCZNIÓW  ZAPRASZAMY  DO DZIAŁALNOŚCI  W  SZKOLNYM  KOLE "CARITAS" . 
  
                                                                  Justyna Kiełbowicz, Olga Wołczko,
                                                                  Katarzyna Kasperek, Renata Juśko
1 1
1 1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8
9
9
10
10
11
11
12 1
12 1
13
13
14
14
15
15

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy i najpiękniejszy okres w roku.Ten szczególny czas podkreślany jest poprzez dekoracje. Różnorakie ozdoby zawieszane są na choince a jej dekorowanie jest jedną z tradycji świątecznych. Dawniej pojawiały się na niej jabłka, cukierki, orzechy czy pierniczki. Dzieci robiły piękne łańcuchy, zabawki i inne ozdoby z papieru kolorowego, bibuły i słomy. Dziś mało kto wykonuje je w domu. Zastąpione zostały szklanymi bombkami. Chcąc zachęcić do podtrzymywania tradycji, Szkolne Koło Caritas we współpracy z Samorządem Szkolnym zorganizowało warsztaty robienia ozdób choinkowych.Do wzięcia udziału w zajęciach zgłosiło się bardzo dużo chętnych. W przedświątecznej atmosferze pod okiem nauczycieli powstawały piękne prace: aniołki, łańcuchy, papierowe jodełki, świąteczne wianki na drzwi itp. Wolontariusze i przedstawiciele Samorządu Szkolnego chętnie pomagali w pracy. Dzieci zabrały wykonane przez siebie ozdoby do domu aby przystroić nimi swoje choinki.

  

img-20241218-wa...
img-20241218-wa0003
img-20241218-wa...
img-20241218-wa0007
img-20241218-wa...
img-20241218-wa0008
img-20241218-wa...
img-20241218-wa0011
img-20241218-wa...
img-20241218-wa0012
img-20241218-wa...
img-20241218-wa0014
img-20241218-wa...
img-20241218-wa0016
img_4698
img_4698

Zima to najtrudniejszy okres dla wszystkich bezdomnych zwierząt. Schronisko, jest  dla nich bezpieczną i ciepłą przystanią. Już po raz kolejny zorganizowaliśmy zbiórkę na potrzeby schroniska "Kundelek". Cieszymy się, że wiele osób odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w akcji. Za dostarczone rzeczy otrzymaliśmy podziękowanie, które zostało umieszczone na stronie schroniska oraz dyplom. Jedną z form pomocy może być również adopcja psa lub kota. Każda decyzja o zakupie czy adopcji musi być jednak przemyślana, poniewaz zwierzę to nie przedmiot! 
Zadbajmy również o nasze zwierzęta domowe. Pamiętajmy, aby miały odpowiednie warunki i dobrze je traktujmy. Zbliża się czas zabaw karnawałowych i nocy sylwestrowej. Wszystkie wystrzały, fajerwerki dostarczają naszym milusińskim wiele stresów i cierpienia. Porozmawiajmy z weterynarzem o formach pomocy zwierzakom w tym czasie.
                                                                                                   Szkolne Koło Wolontariatu 
                                                                                                                                                        Samorząd Szkolny

img_4624
img_4624
img_4626
img_4626
img_4627
img_4627
img_4628
img_4628
img_4631
img_4631
img_4648
img_4648
img_20241206_16...
img_20241206_165503

 

OGŁOSZENIE

Szkolne Koło  Caritas wraz z Samorządem Szkolnym organizuje zbiorkệ na potrzeby schroniska dla zwierząt "Kundelek" w Rzeszowie. Zbieramy karmę mokrą i suchą. środki czystošci, koce, ręczniki papierowe i materiałowe rekawiczki.

Zbiórka potrwa do 6 grudnia 2024 r. Przyniesione rzeczy przekazujemy wolontariuszom z kl. V lub przedstawicielom Samorządu Szkolnego.

Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji

24 października uczennice klasy IV i VI z wychowawczynią  sprzątały teren cmentarza.
Odwiedzając cmentarze w dniu Wszystkich Świętych czy w Dzień Zaduszny pomyślmy przez chwilę o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki, nikt nie odmówi modlitwy. Uporządkujmy groby zaniedbane, opuszczone i zapalmy znicz.
Akcja zorganizowana została we współpracy ze Szkolnym Kołem Caritas.  
22 października w ramach akcji „Pola Nadziei” uczniowie klas.VII i VIII posadzili 50 sztuk żonkili. Sadzenie kwiatów oznacza chęć niesienia nadziei, pomocy chorym i cierpiącym na nowotwory. To wyjątkowa okazja do wspólnego działania na rzecz potrzebujących oraz propagowania wartości wolontariatu i solidarności wśród młodego pokolenia.Pani Dyrektor Elżbieta Żak zasponsorowała zakup cebulek żonkili.
Akcję zorganizowało Szkolne Koło Caritas
.

Szkolne Koło Wolontariatu wraz z Samorządem Uczniowskim zaprasza społeczność szkolną na projekcję filmu edukacyjnego pt. "Polskie symbole narodowe". Projekcja filmu odbędzie się 30.04.2024 o godzinie 9.50 w sali nr 2. 

Następnie z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej  uczniowie będą rozdawać własnoręcznie wykonane biało-czerwone flagi i kokardy.
        Zachęcamy również do udziału w akcji Biuro „Niepodległa” od 2018 roku koordynuje akcję #mojaflaga, zachęcając rodaków do świętowania Dnia Flagi i dzielenia się fotografiami swoich flag w social mediach z hasztagiem #mojaflaga.

W 2024 roku i Ty dołącz do akcji #mojaflaga! Świętujmy razem!

PLAKAT AKCJI „NIEPODLEGŁA – #MOJAFLAGA”