WIOSNA

Wiosna to niezwykła pora roku, w której rośliny rozkwitają, zwierzęta budzą się z zimowego snu, a ludzie spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, witając pierwsze promienie słońca. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 21 marca, był bardzo zielony i wesoły w naszym przedszkolu. Dawniej tego dnia topiono w rzece Marzannę- symbol zimy. Dzisiaj nie chcemy zaśmiecać rzek więc zamiast zimowej kukły wszystkie przedszkolaki wykonały Gaik, z którym spacerowaliśmy po całej miejscowości w poszukiwaniu oznak nowej pory roku.

Renata Zdeb- Waliłko, Olga Wołczko

„Podaj dalej dobro” to projekt, który był realizowany w naszym przedszkolu.

Projekt miał na celu rozwijanie empatii i uwrażliwianie na potrzeby innych ludzi oraz integrację ze środowiskiem lokalnym. A głównym zadaniem dzieci było wyjście na spacer w dniu św. Walentego i rozdanie osobom spotkanym podczas spaceru, serduszek z hasłem: PODAJ DALEJ DOBRO, MIŁEGO DNIA. Akcja spotkała się z ogromną sympatią spotkanych osób i wywołała nie jeden uśmiech wśród obdarowanych.

Renata Zdeb- Waliłko, Olga Wołczko

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu to wydarzenie, którego pomysłodawcą i patronem jest Komisja Europejska. W ramach świętowania tego dnia, dzieci zostały zapoznane z  podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, oraz z zagrożeniami czyhającymi w Internecie. Wypowiedzi  dzieci w trakcie trwania zajęć były bardzo rzeczowe,
treściwe i przemyślane. Widać było, że wirtualny świat nie jest dla nich czymś obcym. Podsumowaniem naszych zajęć było stworzenie tablicy zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Na sam koniec tworzyliśmy prace plastyczne – kolorowaliśmy obrazki związane z bezpieczeństwem w sieci. Dzień Bezpiecznego Internetu to doskonały sposób na uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z sieci internetowej. To temat ważny i potrzeby, dlatego jeszcze nie raz będziemy wracać do takich właśnie treści, uwrażliwiając dzieci na zagrożenia czyhające na nie w wirtualnej rzeczywistości. Kochani
Rodzice, wirtualny świat, oprócz mnóstwa korzyści jakie ze sobą niesie, potrafi być równie niebezpieczny  i nieprzewidywalny, dlatego przypatrujcie się bacznie i zwracajcie uwagę na to co Wasze dziecko robi przy komputerze, laptopie, tablecie, smartfonie.

Renata Zdeb- Waliłko, Olga Wołczko

BAL KARNAWAŁOWY 2024

Karnawał to czas zabaw, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój, pyszny poczęstunek i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawiły się dzieci 26 stycznia 2024 roku podczas BALU KARNAWAŁOWEGO.
Przedszkolaki z dumą prezentowały przygotowane kostiumy. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Najmłodsi z wielką ochotą uczestniczyli również w tańcach i zabawach. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń.
Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie wyśmienitego poczęstunku oraz pięknych balowych strojów.

Olga Wołczko
Renata Zdeb- Waliłko

 

Program Przedszkolnej Edukacji Antynikotynowej
„Czyste powietrze wokół nas”

Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” – jest przedszkolnym programem edukacji antytytoniowej, chroniącym dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. Adresowany do dzieci z udziałem rodziców i opiekunów. Program stanowi pierwsze ogniwo
z cyklu programów antytytoniowych. Ma on charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim jego celem jest wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia
w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

Przeprowadzonych zostało 5 zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci:
„Wycieczka – poszukiwanie źródeł dymów”;

„Co i dlaczego dymi?”

„Jak się czuję kiedy dymi papieros?”;

„Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”;

„Jak unikać dymu papierosowego?”.

Ponadto na zajęciach przedszkolaki, samodzielnie wykonały znaczki z „Zakazem palenia”,
a zadaniem dzieci było wręczenie ich  osobom bliskim aby pamiętały o szkodliwości palenia również tego biernego. Odbyło się również spotkanie z higienistką szkolną, w trakcie którego dzieci rozwiązując zagadki utrwalały wiadomości o szkodliwości palenia papierosów.

                                                                                         Renata Zdeb- Waliłko

Jaś i Małgosia w teatrze…

18 grudnia dzieci z Oddziałów Przedszkolnych miały przyjemność obejrzeć przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia”, przygotowane przez Katolicki Teatr Edukacji w Krakowie. Spektakl odbył się w Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku.

Nasze przedszkolaki bawiły się świetnie oglądając niezwykle atrakcyjne widowisko „Jaś i Małgosia”- jedną z baśni braci Grimm. W pięknej scenerii, wśród gry aktorów, dzieci mogły identyfikować się z bohaterami. Bardzo ważne było przesłanie edukacyjne, które nauczyło dzieci, że nie można ufać osobom nieznajomym, choćby częstowali ich słodkościami. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem śledziły pełną przygód opowieść o losach rodzeństwa. Celem wycieczki było podniesienie kompetencji kulturalnych, rozbudzenie wrażliwości na sztukę teatralną poprzez bezpośredni kontakt z aktorem oraz wyzwolenie w dzieciach emocji.

Olga Wołczko, Renata Zdeb-Waliłko

Wizyta św. Mikołaja

Wizyta św. Mikołaja, to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. W środę 6 grudnia Przedszkolaki już od rana czekały na Mikołaja. Wszystkie dzieci z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały mikołajowych dzwoneczków. A Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. 

Wszystkie przedszkolaki bardzo przeżywały to spotkanie, szczególnie te, które pierwszy raz witały Mikołaja w przedszkolu. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Każde dziecko dostało wspaniały prezent.  A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja na twarzach dzieci jeszcze przez długo gościł uśmiech i szczęście. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy gość odwiedza nas tylko raz w roku....

Renata Zdeb- Waliłko, Olga Wołczko