sieciaki_logo

Zasady bezpieczeństwa
 1. Włączaj komputer tylko wtedy, gdy ktoś dorosły jest w domu.
 2. Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 8 lat, ale może mieć 40!
 3. Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet!
 4. Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu.
 5. Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.
 6. Wymyśl sobie jakiś fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawaj w nim daty urodzenia ani wieku, np. karolina1993 czy jacek14 – lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!
 7. Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą Twoi rodzice. Z komunikatorów i czatów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym. Ustaw komunikator tak, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł Cię zaczepiać.
 8. Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy smsa. Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć.
 9. Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.
 10. Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.                    

 • Program Bezpieczny Internet - http://www.bezpiecznyinternet.org
 • Strona kampanii Dziecko w sieci - na witrynie znajdziemy poradniki dla rodziców, wykłady, filmy naświetlające problem zagrożeń internetowych. Na tej profesjonalnie przygotowanej stronie zamieszczono też kursy online edukujące najmłodszych.
 • Strona fundacji KidProtect.pl - fundacja ma na celu szeroko pojętą ochronę dzieci i młodzieży przed zagrożeniami czyhającymi na nie w świecie realnym, jak i w Internecie. Fundacja uruchomiła również projekt Szkoła Bezpiecznego Internetu, który ma pomóc Rodzicom i Nauczycielom w wychowaniu dzieci do Internetu.
 • Porozumienie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie - do porozumienia tego przystąpiły przedsiębiorstwa teleinformatyczne, organizacje pozarządowe specjalizujące się w bezpieczeństwie sieci oraz instytucje publiczne zajmujące się tymi zagadnieniami. Jego podstawowym celem jest edukowanie rodziców, opiekunów i dzieci korzystających z Internetu o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. http://www.szkolabezpiecznegointernetu.pl/
 • Strona Microsoftu o bezpieczeństwie dzieci - porady specjalistów z Microsoftu dotyczące bezpiecznego korzystania z komputera oraz Internetu.
 • Sieciaki.pl - edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 7-12 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. W ramach projektu organizowane są również spotkania z dziećmi, imprezy plenerowe, koncerty oraz zajęcia edukacyjne, przygotowywane są też filmy, gry, piosenki i materiały multimedialne.