Kowal jest jednym z najstarszych zawodów. Dawniej kowale byli w każdej wsi i miasteczku a ich ciężka praca była bardzo potrzebna mieszkańcom. Produkowali lemiesze , siekiery, łańcuchy, gwoździe i inne narzędzia i przedmioty z żelaza. Najbardziej znani byli z wyrobu podków i podkuwania koni. Dziś zawód ten jest już rzadko spotykany.

18 .05.2022 r. uczniowie kl.I-III  z nauczycielami mieli okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym pokazie wiedzy i umiejętności kowalskich Pana Tadeusza Wojdyła mieszkańca Huciska. To co może zrobić z kawałka rozgrzanego metalu , dźwięk młota i żar z paleniska robi wrażenie. To był pokaz prawdziwego rzemiosła. Po zakończerniu zajęć w kuźni, zostaliśmy poczęstowani przez Gospodarzy słodyczami.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Państwu Wojdyła za serdeczne przyjęcie naszej szkolnej grupy- Dziękujemy. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia zdjęć.

 III Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”. Patronat Honorowy nad konkursem sprawuje Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS.

Konkurs jest organizowany w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Celem konkursu jest promowanie prawidłowych nawyków i zachowań dzieci na terenie gospodarstwa rolnego, a także popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie należy powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy” i służy upowszechnianiu wiedzy o zagrożeniach wypadkowych związanych z upadkami osób w gospodarstwach rolnych. Działanie jest częścią kampanii prewencyjnej „Rola rolnika, by upadku unikał”. 

W Konkursie mogą uczestniczyć dzieci urodzone w latach 2008–2011, których przynajmniej jeden z rodziców lub opiekun prawny podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie przyjmowania zgłoszeń do konkursu.

Zadanie konkursowe polega na ułożeniu rymowanki (min. 4 wersy) popularyzującej sposoby ograniczenia ryzyka upadków osób w gospodarstwach rolnych. Kompletne zgłoszenie (rymowankę oraz wypełniony formularz zgłoszeniowy) należy przesłać w terminie do 15.03.2022 r. pocztą tradycyjną (liczy się data stempla pocztowego) lub elektroniczną na adres Oddziału Regionalnego KRUS, w którym podlega ubezpieczeniu rodzic/opiekun prawny dziecka. 

Dnia 6 grudnia uczniowie klas I- III wraz z wychowawcami udali się  do Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku na film pt. "Nasze magiczne Encanto";.  Bajka ta opowiada historię niezwykłej rodziny Madrigal. Ich pełen magii dom znajduje się w tętniącym życiem mieście - w cudownym i urokliwym miejscu zwanym Encanto, ukrytym w górach Kolumbii. Magia Encanto sprawiła, że każde dziecko w rodzinie posiada wyjątkową moc uzdrawiania, z wyjątkiem Mirabel. Kiedy magia otaczająca Encanto jest w niebezpieczeństwie, Mirabel odkrywa, że to właśnie ona może być jej ostatnią nadzieją. Film bardzo podobał się uczniom. Po seansie poszliśmy się do restauracji „Poczekalnia” na ciepłą herbatkę i pyszną pizzę. Po dniu pełnym wrażeń, zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do domu. To był wspaniały mikołajowy wyjazd.
Justyna Kiełbowicz

30 października uczniowie klas I-III z wychowawcami odwiedzili Cmentarz Komunalny  w Leżajsku.  Uczniowie i nauczyciele zapalili znicze i odmówili modlitwę  za dusze śp. Józefy  i Franciszka Kyc. Pani Józefa pracowała w Szkole Podstawowej w Hucisku jako nauczycielka  natomiast Pan Franciszek pełnił funkcję dyrektora szkoły.

Następnie oddaliśmy hołd Poległym za Ojczyznę, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.

Dyrekcja szkoły  i wychowawcy  dziękują rodzicom P. Dorocie Banaś  i  P. Grzegorzowi  Lorysiowi  oraz  wszystkim którzy pomogli w zorganizowaniu wyjazdu.

Gmina Leżajsk oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Leżajsku w ramach programu Polska Cyfrowa wnioskuje do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o grant na zakup laptopów wraz z oprogramowaniem dla uczniów z rodzin byłych pracowników PGR z terenów miejscowości: Piskorowice, Rzuchów, Przychojec z przeznaczeniem ich do nauki zdalnej.

Mieszkańcy Gminy Leżajsk zatrudnieni w byłych PGR w w/w miejscowościach, którzy są zainteresowani otrzymaniem sprzętu komputerowego proszeni są o złożenie oświadczeń do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Leżajsku w terminie do dnia 29 października 2021 r.

Druki można pobrać w Urzędzie Gminy Leżajsk oraz na stronie internetowej GOPS-u w Leżajsku.

Załączniki poniżej:

Załącznik nr 7 – Wzór oświadczenia rodzica/opiekuna prawnego

Załącznik nr 8 – Wzór oświadczenia osoby składającej oświadczenie we własnym imieniu (dotyczy beneficjentów końcowych, pobierających nauki w roku szkolnym 2021/2022 którzy ukończyli 18 rok życia)

więcej https://samorzad.gov.pl/web/gmina-lezajsk/wsparcie-dzieci-i-wnukow-bylych-pracownikow-pgr-w-rozwoju-cyfrowym

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Hucisku wraz z nauczycielami zapraszają wszyskich chętnych uczniów w roku szkolnym 2022/2023 na zajęcia dodatkowe, których celem jest rozwijanie zainteresowań i aktywności twórczej.

Oferta zajęć;

1. Robotyka- budowanie i programowanie z Lego Mindstorms, kl. V- VI

 Prowadzacy; Dorota Siuzdak,

2.Zajęcia artystyczne  dla uczniów klas IV- VII,

Prowadzący;, Justyna Kiełbowicz.

3. Zajęcia artystyczne dla uczniów klas II- III,

Prowadzący;, Justyna Kiełbowicz.

4. Kółko z edukacji regionalnej i patriotycznej "Tu wszędzie jest moja Ojczyzna" dla uczniów klas I- III,

Prowadzący: Renata Juśko

5. SKS kl. IV- VIII,

Prowadzący; Dorota Siuzdak.

6. KÓŁKO EKOLOGICZNE,

Prowadzący; Małgorztata Zagaja.

7. KÓŁKO POLONISTYCZNE kl. VIII,

Prowadzący; Agnieszka Jamrogowicz.

8. KÓŁKO MATEMATYCZNE kl. VIII,

Prowadzący; Janusz Kuszpa.

 9. KÓŁKO JĘZYKA ANGIELSKIEGO kl. VIII,

Prowadzący; Wioletta Mścisz.

10. Zajęcia wokalno-muzyczne dla uczniów 

dla uczniów klas
-  Klasy 0 - I
-   Klasy II - VIII 
Prowadzący; Katarzyna Buszta
 
 11. Zajęcia plastyczne dla uczniów 
 - grupa młodsza 
 - grupa starsza 
Prowadzący; Justyna Kiełbowicz
 

 

 

Przypominamy, że od 1 lipca 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje rządowy program „Dobry start” czyli tzw. świadczenie 300+.

Na zdjęciu widoczna jest tablica z napisem "Dobry Start 300 dla uczniów". W okół tablicy rozrzucone są kolorowe akcesoria do prac plastycznych - kredki, nożyczki, farby, pędzle.

Wniosek o świadczenie z programu  Dobry Start można złożyć od 1 lipca do 30 listopada 2021 r. wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą:

  • portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • bankowości elektronicznej
  • portalu Emp@tia - empatia.mpops.gov.pl

Świadczenia będą wypłacane wyłącznie na rachunki bankowe.