Podsumowanie realizacji programu autorskiego

„Las moim przyjacielem jest”

Autorzy: Elżbieta Żak, Justyna Kiełbowicz

Program „Las naszym przyjacielem jest” przeznaczony był uczniów klas I-VIII. Realizacja programu rozpoczęła  się 13 września od integracyjnego pikniku zorganizowanego na leśnej działce Państwa Zygmuntów. Odbyło się tam spotkanie dzieci kl. I-III z myśliwymi Koła Łowieckiego "Polana" oraz Strażą Leśną z Leżajska. Na miejsce spotkania uczniowie przyjechali transportem zorganizowanym przez P. Mieczysława Zygmunta. Przejażdżka polnymi drogami była wielką atrakcją. Po tradycyjnym łowieckim  powitaniu - „Darz Bór”, można było wysłuchać ciekawych opowiadań myśliwego P. Mieczysława Zygmunta o pracy myśliwych, działalności Koła łowieckiego, świecie roślin i zwierząt naszych lasów. Łowiectwo jest nie tylko pasją, ale to również obowiązek, praca i starania wielu ludzi związane m. in. z utrzymaniem  równowagi populacji zwierząt, ochroną zwierząt łownych i ich środowisk, dokarmianiem zwierząt, budowaniem paśników, walką z kłusownictwem, pozyskiwaniem i magazynowaniem karmy. W opowieściach pojawiały się gwarowe, myśliwskie określenia np. słuchy, trzeszcze, omyk, badyle, skoki, świece, szable, fajki. Podczas pogadanki  oglądano poroża, futra zwierząt i słuchano odgłosów wabików na zwierzynę. Następnie  wszyscy zasiedli do stołu, na którym pojawiły się pieczone kiełbaski, pyszne ciasto, ziemniaczki z serem przygotowane przez   Koło Łowieckie. Nad  przygotowaniem poczęstunku  pracowali  rodzice. Na dzieci czekała jeszcze niespodzianka. Zobaczyły czerwony terenowy samochód Straży Leśnej. Podczas spotkania rozmawiano o  zachowaniu się  w lesie, zakazie rozpalania ognisk , wjazdu samochodem oraz o zachowaniu odpowiedniej ciszy i porządku w lesie. Panowie poinformowali jak postępować w razie zagubienia się w lesie oraz jakim zagrożeniem jest pożar i jak zapobiegać jego powstawaniu. Panowie ze Straży Leśnej zaprezentowali samochód do patrolowania lasu wraz z wyposażeniem. Sporo czasu zajęło omówienie tematu ochrony roślin i zwierząt. Informacje przekazane przez gości były bardzo cenne. Na koniec dzieci wybrały się na grzybobranie. Koszyk napełnił się bardzo szybko. Podczas zbierania grzybów zwracano uwagę jakie grzyby należ zbierać.  Zadowoleni i pełni wrażeń  uczniowie wrócili  ze śpiewem do szkoły.

W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w czterech zajęciach tematycznych. Pierwsza realizowana lekcja  pt. „Grzybobranie”  odbyła się 26 września. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z różnymi gatunkami grzybów jadalnych i trujących. Poznali zasady dobrego grzybobrania, a następnie zostało zorganizowanie wyjście do lasu w celu zbierania grzybów. Dzieci miały wielką radość napełniając koszyczki grzybami. Najwięcej grzybów uzbierał Antek, niektóre dzieci pierwszy raz były  na grzybobraniu. Po powrocie do szkoły odbyły się zajęcia ruchowe oraz uczniowie wykonali prace plastyczne - rysowali wybranego grzyba.

 Kolejna lekcja pt. „Jak zwierzęta spędzają zimę” została przeprowadzona  16 października. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z wybranymi gatunkami zwierząt oraz ich sposobem przygotowywania się do zimy. Poznali sposoby dokarmiania zwierząt mieszkających w lesie. Kolejno odbyły się zabawy ruchowe a następnie uczniowie wykonali pracę plastyczną. Starsi uczniowie wykonali ziemniaczane stemple śladów zwierząt. Później młodsze dzieci odbijały stemple na długim szarym papierze.

Lekcja „Sadzenie drzew i nasion” odbyła się 19 października. W trakcie zajęć uczniowie zdobyli informacje na temat zależności pokarmowych występujących między organizmami występującymi w lesie. Dowiedzieli się jak człowiek wpływa na powietrze, wody i glebę, jak racjonalnie gospodarować tymi zasobami. Zdobyli również wiedzę o sposobach ochrony przyrody oraz zasadach segregacji odpadów. Uczniowie pod czujnym okiem biologa Pana Ryszarda Gondka uczestniczyli w posadzeniu cebulek roślin wiosennych. Dzięki temu będą mogli obserwować jak wiosną przyroda budzi się do życia. Zostały posadzone cebulki takich roślin jak krokusy, narcyzy, tulipany, hiacynty oraz irysy, szafirki i lilie. Natomiast dzieci klas młodszych wykonały pracę plastyczną, pracowały w grupach  na temat gatunków drzew.

Czwarta lekcja „Wycieczka do lasu - obserwowanie ptaków i owadów” odbyła się 24 października. W ten dzień został zorganizowany wyjazd do Osady Myśliwskiej „Marysin” i Ośrodka Hodowli Głuszca w Brzózie Królewskiej. Pierwszym punktem wyjazdu było spotkanie z przedstawicielem Zarządu  Koła Łowieckiego  ”Towarzystwo Łowieckie im. Św. Huberta” w Leżajsku Panem Zbigniewem Olechowskim. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania o historii powstawania i działalności Koła. Następnie uzyskały wyczerpujące odpowiedzi na zadane pytania. Zobaczyły domek, w którym znajdowały się trofea myśliwskie i bawiły się z psem Bruno. Wyczerpujących informacji na temat psów myśliwskich i nie tylko udzielił Pan Sławomir  Łuc. Kolejnym punktem wyjazdu był pobyt w Ośrodku Hodowli Głuszca w Brzózie Królewskiej. To jedna z trzech hodowli głuszca w Polsce.. W trakcie spotkania Pani Anna Bukowska – Leśniczy Ośrodka Hodowli Głuszca – zapoznała wszystkich z historią i etapami rozwoju Ośrodka oraz z sukcesami i porażkami w hodowli. Dzieci podziwiały głuszce i cietrzewie przez „lustro weneckie”, oglądały filmy i słuchały ciekawych opowiadań. W dalszej części pobytu można było skorzystać z różnych pomocy dydaktycznych znajdujących się w Ośrodku i pokolorować wybrane zwierzęta leśne. Na koniec cała grupa udała się na spacer po lesie, który prowadził Pan Krzysztof Ożóg. Pan opowiadał o lesie, jego mieszkańcach itp., odpowiadał na pytania. Przy okazji spaceru dzieci nazbierały sporo grzybów. Po powrocie z lasu można było się ogrzać przy ognisku, a Pani Ania zorganizowała konkurs wiedzy o lesie. Wszyscy mieli dużo wiadomości na ten temat i każde dziecko otrzymało nagrodę. Tak zakończył się pobyt w Ośrodku Hodowli Głuszca.

W ramach realizacji programu zostały zakupione dla uczniów pomoce dydaktyczne, gry edukacyjne oraz plansze na temat ochrony lasów i przyrody.

Ostatnim punktem realizacji programu będzie montaż nowych urządzeń na placu zabaw oraz ławeczek  do miłego spędzania czasu.

Wszystkim osobom, które były zaangażowane w pomoc i realizację programu serdecznie Dziękujemy.

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8

 

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8
9
9
10
10
11
11

                                                     Autorzy programu

                                            Elżbieta Żak , Justyna Kiełbowicz

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna